Bycie w ciąży to ogromna radość i wyzwanie. Gdy spotykamy ciężarną kobietę, najczęściej zadawanym pytaniem jest: “który to miesiąc?” lub “który to tydzień?”. Nie zawsze możemy jednak odpowiedzieć wystarczająco precyzyjnie. Wiele mam chce także poznać dokładną datę poczęcia dziecka i dzień porodu. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe a wszelkie tego typu obliczenia nie mogły być stuprocentowo dokładne.
Dzisiaj mamy możliwość skorzystania z kalkulatorów ciążowych, w których po podaniu zaledwie kilku podstawowych danych sprawdzimy wszystkie interesujące nas informacje. Tego typu kalkulator ciążowy łatwo znajdziemy w Internecie.

Na czym to polega

Korzystając z kalkulatora ciążowego możesz uzyskać takie informacje jak: w którym dniu i tygodniu ciąży jesteś teraz, kiedy będziesz w określonym tygodniu ciąży, kiedy zostało poczęte Twoje dziecko lub kiedy nastąpi przewidywalna data porodu. Wystarczy, że podasz datę pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki i średnią długość trwania Twojego cyklu.
W kalkulatorach ciążowych do obliczenia tygodnia ciąży stosuje się zwykle metodę Franza Karla Naegelego – niemieckiego lekarza i położnika. W tej metodzie przyjmuje się, że ciąża trwa 9 miesięcy czyli dokładnie 280 dni zaś zapłodnienie następuje około 14. dnia cyklu. Wzór Naegelego polega na tym, że do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodajemy siedem dni, odejmujemy trzy miesiące i dodajemy rok. Rzeczywisty wiek ciąży jest jednak o 2 tygodnie młodszy niż ten uzyskany za pomocą metody Naegelego a to dlatego, że za początek ciąży bierze się dzień zapłodnienia a nie dzień ostatniej miesiączki.

O czym warto pamiętać

Zawsze warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze kalkulatory ciążowe mogą mieć swoje ograniczenia szczególnie gdy cykl miesiączkowy kobiety jest nieregularny. Teoretycznie trwa on 28 dni ale u różnych kobiet może trwać dłużej lub krócej, od 21 do nawet 32 dni. Należy także zaznaczyć, że obliczony termin porodu także będzie wyłącznie orientacyjny – ciąża trwa średnio 280 dni ale nie u każdej kobiety będzie trwać dokładnie tyle. Zdarzają się także porody przedwczesne niemniej korzystanie z kalkulatora ciążowego może być cenną wskazówką i interesującą podpowiedzią dla przyszłej mamy. Można je również traktować jako ciekawostkę.