Zaparcie niezależnie od wieku osoby, u której występują, są mało komfortowe i nieprzyjemne dla każdego z nas. Problem z wypróżnieniem się, uczuciem ciężkości jest powszechnie znany. Małe dzieci i niemowlaki oraz osoby starsze nie zawsze przechodzą ten chwilowy problem łagodnie, a nawet wręcz przeciwnie- bardzo żle.
Jednakże skupimy się w tym artykule nad odpowiedzią na pytanie: co dać dziecku na zaparcia ?
Poznajmy domowe sposoby na walkę z zaparciami u dzieci
#1. Szklanka samej przegotowanej wody z czajnika:
Jedna z najbardziej popularnych metod na prowokowanie- wypróżnienie po wypiciu jednej szklanki przegotowanej wody rano, na czczo (oznacza: na pusty żołądek)
Ten sposób neutralizacji zaparć u człowieka jest zawsze bezpieczny, bo naturalny i jakże skuteczny- w walce z nimi.
#2. Suszone śliwki:
W tradycyjnej, konwencjonalnej medycynie ludowej od zawsze na zaparcia stosuje się kompot z rozgotowanych albo rozmoczonych śliwek suszonych.
Suszone owoce śliwek zawierają 7 razy więcej błonnika od surowych owoców ze sklepu, czy prosto z sadu (10 g w 100 g produktu). Dzięki czemu śliwki skuteczniej regulują perystaltykę jelit. Błonnik obecny w śliwkach zawiera pektyny, które wędrują przez cały przewód pokarmowy człowieka, tym samym wspomagaj jego oczyszczenia (pektyny wchłaniają znaczne ilości wody, będące w dalszym procesie zamieniane w kał).
#3. Kiszona kapusta:
Kiszona kapusta zawiera w sobie spore ilości błonnika (aż 2,5 g w 100 g) Jednak swoje przeczyszczające atrybuty, cechy zawdzięcza m.in. obecności- żywych kultur bakterii (wydzielają się one podczas fermentowania kapusty), które usprawniają proces trawienia naszego układu pokarmowego, zwłaszcza u dzieci. Szklankę napoju z kiszonej kapusty najlepiej wypijać na czczo.
#4. Siemię lniane
Lecytyna zawarta w nasionach siemienia lnianego nie tylko wzmaga sam proces perystaltyki jelit, ale również zmniejsza ona stężenie cholesterolu we krwi.
Zaleca się na zaparcia wsypać do 2-3 łyżki zmielonego siemienia lnianego do szklanki z ciepłą wodą i zostawić na 2-3 godziny do wystygnięcia. Wypicie w ten sposób przygotowanego napoju przed snem gwarantuje bezproblemowe wypróżnienie się następnego ranka.
#5. Zioła:
Ostropest plamisty, rumianek, arcydzięgiel, kminek, melisa, mięta, glistnik, lukrecja, ubiorek gorzki są to zioła m.in. regulujące napięcie mięśni przewodu pokarmowego (zwłaszcza jelit i żołądka). Napary z tych ziół należy pić regularnie co 2-3 dni na czczo.
Uwaga!: Naparów nie można przyjmować zbyt długo, ponieważ organizm może się szybko przyzwyczaić i w konsekwencji uzależnić od ziół, a przez to rozleniwić się oraz rozregulować układ trawienny.
#6. Miód pitny:
Łyżkę albo dwie łyżki miodu należy rozpuścić wieczorową porą w ciepłej wodzie (max. 60 st. C.), tak oto przegotowaną wodę należy zostawić do ostygnięcia na noc.
Po tym czasie miód nie straci właściwości leczniczych, co ułatwi pracę naszych jelit.
#7. Buraki:
Buraki również warto spożywać je w przypadku: przewlekłych zaparć, wzdęć, czy uczuciu pełności albo kiedy występują u nas nasilone skurcze jelit.
Dlatego dobrze jest regularnie spożywać na czczo sałatkę ze startego buraka połączonego np. z łyżeczką mielonego kminku, 1 łyżeczką oleju i szczyptą soli.
Przygotowaną taką sałatkę należy spożywać na czczo. Po kilku dniach częstotliwość wypróżnień powinna wrócić do normy.
Dodatek- jakie produkty najczęściej powodują zaparcia szczególnie wśród dzieci?
Spożywane w dużej ilości wymienione produkty mogą powodować zaparcia, są nimi produkty tj.:
- gorzka czekolada (zawiera teobrominy, która znacznie spowalnia pracę jelit);
- grillowane oraz smażone mięso zjadane w dużych porcjach;
- spożywanie alkoholu w dużych ilościach PRZEZ DOROSŁYCH! (jednakże małe ilości alkoholu rozkładane są przez organizm w 90%, zaś duże ilości powodują m.in. zaburzenia w funkcjonowaniu żołądka, co powoduje biegunki oraz zaparcia);
- zimne i tłuste oraz wysoko przetworzone produkty żywnościowe;
Jeżeli w odpowiedzi na pytanie co dać dziecku na zaparcia ? – domowe sposoby, porady nie poskutkują, wówczas w takiej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza, który zaleci leczenie farmakologiczne.
Na zaparcie najlepiej stosować któryś z domowych sposobów, wymieniony wyżej w artykule. W tym wszystkim- w walce z zaparciami należy również wziąć pod uwagę regularne, systematyczne ćwiczenia, ruch. Ponieważ „rozruszają” one zastałe mięśnie jelita grubego. Szczególnie pomocny tutaj okazuje się trening, podczas którego udział w wysiłku fizycznym biorą mięśnie całego ciała, np. bieganie lub ćw. aerodynamiczne albo długi spacer po lesie.
Najnowsze komentarze