Soki są powszechnie znanymi napojami, które pomagają schudnąć i wzmocnić nasze zdrowie. Jak się okazuje, soki mają też różne właściwości, zależnie od tego, z jakich warzyw i owoców zostały przygotowane. Skomponowanie soku odpowiedniego do naszych potrzeb, może okazać się nie takie proste, jakby się początkowo wydawało. Co zatem dobrze jest ze sobą łączyć, aby uzyskać pożądane rezultaty? Istnieją dwa podstawowe rodzaje soków.

Soki pobudzające

Aby się pobudzić, dobrze jest sięgać po soki raczej kwaśne, z owoców egzotycznych. Smak kwaśny jest pobudzający i dodaje więcej energii, dlatego będzie odpowiedni, aby razem z nim zacząć dzień. Przykładem takiego soku może być sok arbuzowo pomarańczowe z kiwi. W tym przepisie arbuz służy jako baza, nadająca objętości oraz lekko rozcieńczające kwas, jaki powstaje z połączenia pomarańczy i kiwi. Te dwa owoce razem są bardzo kwaśne i pobudzające, zatem arbuz złagodzi ich intensywny smak oraz doda pewnej nutki słodyczy. Natomiast cała kompozycja jest niezwykle odświeżająca i pobudzająca, a także bardzo bogata w witaminy potrzebne do codziennego funkcjonowania. Niektóre osoby, aby się bardziej pobudzić, dodają do soków także szczyptę chili, co daje im dużego kopa i momentalnie stawia na nogi.

Soki oczyszczające

Oprócz soków pobudzających warto sięgać także po soki oczyszczające. Ten rodzaj soków pozwoli na przeprowadzenie swojego rodzaju detoksu, czyli na oczyszczenie organizm z toksyn i innych, zalegających substancji. W tym celu stosuje się soki raczej o kolorze zielonym oraz do bazy soków włącza się także warzywa. Zatem odpowiednie tu będą takie składniki jak jarmuż, gruszka, kiwi, młody jęczmień, winogrona i sok z limonki. Tego rodzaju soki zwykle nie cechuje atrakcyjny smak, jednak warto je spożywać ze względu na ich niesamowite wartości zdrowotne.

Jak widać istnieje wiele rodzajów soków, które mogą pełnić różne funkcje. Warto po nie sięgać i tak je komponować, aby uzyskać efekt, jakiego w danym momencie potrzebujemy.