Chcemy odżywiać się dobrze i zdrowo. Smaczne jedzenie to nie tylko podstawa naszej diety ale również część stylu życia. W każdej kulturze jedzenie odgrywa ogromną rolę, często poszczególnym składnikom przypisuje się lecznicze czy magiczne właściwości. Jedzenie integruje ludzi chcących poznawać inne kraje i kultury. Aby jednak spełniało swoje pozytywne funkcje, musi być zdrowe i odpowiednio przyrządzone. Globalizacja sprawiła, że możemy nabyć składniki z całego świata niemal w każdym markecie. To również możliwość jedzenia na szybko i w biegu, w licznych barach z fast-foodami. Obecnie ludzie na całym świecie mogą jeść to samo a posiłki nie zawsze są zbilansowane i o wysokiej wartości odżywczej. Jeżeli zatem chcemy jeść zdrowo, powinniśmy przyrządzać dania samodzielnie. Nawet jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, istnieje wiele przepisów na dania, które przyrządzimy w zaledwie kilkanaście minut.

Dużo warzyw i mało mięsa

Aby nasze jedzenie było zdrowe i dietetyczne, muszą się w nim znaleźć warzywa. Najlepiej, jeśli są to produkty od lokalnych dostawców, pozbawione pestycydów i substancji konserwujących. Powinniśmy jeść co najmniej pięć porcji warzyw dziennie. Mogą one być podane w formie dodatku, np. jako surówka do obiadu. Mogą także stanowić znakomity, samodzielny posiłek. Zdrowe są także owoce ale zawierają dużo cukru, mogą być kaloryczne więc zachowajmy je na deser.
Szybka dietetyczna potrawka powinna więc zawierać dużo warzyw. Może się w niej znaleźć również mięso ale warto aby było ono podane w formie lekkostrawnej. Wybierajmy przede wszystkim drób a mięso przyrządzajmy na parze, bez użycia tłuszczu.
Jemy stanowczo zbyt wiele mięsa. Może być ono niezdrowe (szczególnie jeśli jest niskiej jakości i produkowane masowo) ale także nieekologiczne dlatego warto je w swojej diecie ograniczać. Szczególnie niezdrowe w dużych ilościach może być mięso czerwone. Jeśli już chcemy je zjeść, wybierajmy mięso z upraw ekologicznych i certyfikowanych.

Regularne posiłki

Często rezygnujemy z posiłków, tłumacząc się natłokiem obowiązków bądź nawet zmęczeniem. Wybieramy wówczas fast-food i szybkie przekąski. Aby nasza dieta była wartościowa, musi być bogata w składniki odżywcze, dobrze zbilansowana a posiłki powinniśmy jeść regularnie, o stałych porach. Unikajmy jedzenia przed snem a na kolację wybierzmy coś lekkiego i mniej kalorycznego. Szybka dietetyczna potrawka sprawdzi się tutaj idealnie.