Zima to okres, kiedy nasze paznokcie są szczególnie narażone na szkodliwe wpływy zimowych warunków. Niskie temperatury, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach mogą prowadzić do łamliwości, osłabienia i łamania paznokci. Jak zadbać o swoje paznokcie w czasie zimy, aby były one mocne i zdrowe? Oto kilka wskazówek.

  1. Dbaj o odpowiednią dietę

Zdrowe paznokcie to nie tylko kwestia kosmetyki, ale przede wszystkim odpowiedniej diety bogatej w składniki odżywcze. Dlatego warto zadbać o to, aby w swoim codziennym menu znalazły się produkty bogate w biotynę, witaminę C, E oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Wysokiej jakości białka i bogate w żelazo produkty mocno mogą przyspieszyć wzrost paznokci oraz zwiększyć ich odporność na uszkodzenia.

  1. Stosuj nawilżające kremy i oleje

Ręce i paznokcie są szczególnie narażone na działanie niskiej temperatury i suchej skóry. Aby zapobiec uszkodzeniom, warto stosować nawilżające kremy i oleje do pielęgnacji dłoni i paznokci. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kremy zawierające witaminę E oraz naturalne oleje, takie jak jojoba, arganowy czy awokado. Takie produkty nie tylko nawilżą skórę, ale również zwiększą elastyczność paznokci.

  1. Unikaj częstego mycia rąk

Częste mycie rąk to konieczność w czasie pandemii, ale nadmierne obciążenie can często prowadzić do osłabienia paznokci. Dlatego warto stosować delikatne mydła, bez detergentów. Najlepiej, gdybyśmy w czasie zimy stosowali miskę do mycia rąk zamiast suszarki. Jeśli jednak jesteśmy już zmuszeni do częstego mycia rąk, warto zainwestować w olejek do skóry rąk, który pozwoli na ich rzetelną pielęgnację.

  1. Zwróć uwagę na nawilżanie powietrza w mieszkaniu

Suche powietrze w pomieszczeniach wpływa na kondycję paznokci, ale również na cały nasz organizm. W związku z tym, warto zainwestować w humidifier, wykorzystywać odpowiednią ilość pieca w czasie zimowych dni lub zainstalować w mieszkaniu nawilżacze powietrza. To pozwoli nam na lepszą ochronę skóry i paznokci.

  1. Zadbaj o bezpieczny manicure

Podczas zimy paznokcie obeznają się na kolorowe lakiery i ozdoby, jednak należy zwrócić uwagę na bezpieczny manicure. Warto wybierać odpowiednie produkty kosmetyczne i zwrócić uwagę na ich skład. Najważniejsze, aby Polakie zawsze regularnie przemycały skórki i obcinane paznokcie, a także zwracać uwagę na ostateczna jakość charakterystyki, stanów i końców paznokci.

Podsumowanie:
Proper care for your nails during winter can help prevent them from becoming brittle and breaking. It is important to maintain a healthy diet, use moisturizing creams and oils, avoid frequent hand washing, improve indoor air quality, and take precautions during manicures to keep your nails in the best condition possible. With these tips, you’ll be well on your way to healthier nails all winter long!