Niezależnie od wszystkiego jak długo trwa leczenie oskrzeli, sam kaszel powinien ustąpić po upływie pewnego czasu. Oczywiście moment ten, po którym kaszel oskrzelowy powinien całkowicie ustąpić -rozpoczyna się po zakończonym leczeniu farmakologicznym.

Kaszel po zapaleniu oskrzeli ile trwa, po czym go można rozpoznać?

Kaszel odoskrzelowy może jeszcze mieć miejsce po odpowiednim- zakończeniu leczenia infekcji dot.-.górnych dróg oddechowych. To, ile trwa, uzależniony jest m.in.: od stopnia zaawansowania stanu zapalnego (chorobowego), rodzaju patogenu atakującego oskrzela oraz indywidualnej kondycji zdrowotnej organizmu i jego systemu odpornościowego (immunologicznego). Typowy oskrzelowy kaszel w czasie zapalenia oskrzeli standardowo potrafi się wciąż objawiać przez okres wynoszący: od 2 do 4 tygodni – po tym czasie problemy powinni po prostu ustąpić, zniknąć.

Cechy typowego oskrzelowego kaszlu, jakie są?

  • ma on postać suchą;
  • pojawia się napadowo;
  • prowokują go czynniki drażniące tj.: niektóre spożywane pokarmy, stres, zimno/chłód, dość suche powietrze.

Oskrzelowy kaszel poinfekcyjny

Oskrzelowemu kaszlowi po zakończeniu terapii antybiotykowej może towarzyszyć tak zwane w wykrztuszanie (odkrztuszanie) -zalegającej wydzieliny w oskrzelach.
Natomiast sam obraz kliniczny -zdiagnozowanych objawów bywa różnorodny, odmienny raz.
Lekarz bierze pod uwagę nie tylko czas trwania kaszlu, ale również to, czy pacjent doświadcza dodatkowych innych dolegliwości.
Dodatkowo pojawiające się objawy szczególnie występują one u najmłodszych pacjentów (dzieci mających do kilku lat) -zwłaszcza tutaj wstawianie odpowiedniej i dobrej diagnozy jest tutaj niezwykle ważne, ponieważ może ona zaważyć na dalszym życiu pacjenta.

Dlaczego nie wolno lekceważyć zbyt długo utrzymującego się kaszlu?

Z jakiego powodu nie powinno się marginalizować/ umniejszać tego czasu poinfekcyjnego- dot. sytuacji kaszel po zapaleniu oskrzeli ile trwa ?

Ponieważ może on świadczyć o innej rozwijającej się, o wiele poważniejszej, groźniejszej chorobie, mogącej atakować oprócz oskrzeli także płuca pacjenta.
Uwaga!: Jeżeli kaszel oskrzelowy u dziecka albo u dorosłej osoby pojawia się długo, nawet po zakończonym procesie leczenia, wówczas prawdopodobne jest, że rozwija się kolejny proces chorobotwórczy, zaś jego czynnikiem wywołującym go jest już zupełnie inny rodz. patogenu.

Naturalne produkty wspomagające leczenie zapalenia oskrzeli

Naturalnymi produktami, które mogą wspomóc: leczenie zapalenia oskrzeli są;

 alkaloidy (znajdujące się, np. w wymiotnicy lekarskiej);
 rośliny: eukaliptus, koper, sosna, świerk, mięta, macierzanka:
 olejki eteryczne (zawarte w: tymianek, anyż);
 saponiny (zawierają je rośliny tj.: lukrecja, pierwiosnek, senega, mydlnica, bluszcz, dziewanna);

Pamiętajmy jeszcze o jednej ważnej rzeczy: kondycja naszych górnych i dolnych dróg oddechowych jest podstawą komfortowego i dobrego funkcjonowania na całe nasze dalsze życie.