Do złamania kręgosłupa dochodzi czasem w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że doszło do tak poważnego urazu.
Złamać kręgosłup można podczas codziennych czynności, takich jak upadek, niefortunny ruch, przesuwanie mebli czy nawet kichnięcie.  Jednak najczęstszą przyczyną złamań kręgosłupa są wypadki oraz latem skakanie do wody na główkę.
Jeżeli podejrzewamy złamanie kręgosłupa należy uważać aby poszkodowany nie ruszał głową, najlepiej jak najszybciej ją unieruchomić i wezwać pomoc.

Złamaniu kręgosłupa towarzyszy najczęściej silny, tępy ból w miejscu złamania, który rozchodzi się na plecy i kończyny.
Złamanie kręgosłupa może mieć różne formy, są to:

  • złamanie trzonów kręgowych,
  • złamanie łuku kręgosłupa,
  • złamanie wyrostka kolczystego.

Rodzaj i dokładne miejsce złamania ustala się robiąc zdjęcie RTG. Jeśli jest konieczność przeprowadza się dodatkowo rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy.

Złamania stabilne, bez dodatkowych objawów neurologicznych leczy się objawowo. Warunkiem jest zachowana stabilność kręgosłupa kiedy nie doszło do uszkodzenia torebek stawowych. Leczenie takie polega na zastosowaniu kołnierza ortopedycznego  na odcinek szyjny lub gorsetu na odcinek piersiowo-lędźwiowy przez okres około 6 miesięcy.

W sytuacji kiedy mamy do czynienia z dodatkowymi objawami neurologicznymi oraz nie ma stabilizacji tkanek miękkich – konieczne jest leczenie operacyjne. Zabieg ten ma przede wszystkim zespolenie i nastawienie złamania oraz uwolnienie korzeni nerwowych od ucisku.

PO operacji konieczna jest rehabilitacja aby pacjent mógł odzyskać sprawność. Rehabilitacja obejmuje masaż, fizykoterapię, leczenie farmakologiczne przeciwbólowe, terapię manualną czy kinezyterapię.
Każdy pacjent w innym czasie odzyskuje sprawność a wszystkie zabiegi i formy rehabilitacji dobierane są indywidualnie.