Olej monoi to jeden z najstarszych a zarazem najchętniej używanych środków pielęgnacyjnych. Wielu damskich kosmetyczkach zagościł już na stałe. Jest to olej wywodzący się z Polinezji a dokładnie z Tahiti i tam był stosowany już os setek lat. Tamtejsi mieszkańcy stosowali go do celów pielęgnacyjnych całego ciała. Kobiety nacierały nim włosy, aby były lśniące i dogłębnie odżywione.
kilka słów o monoi.
Wszystko co potrzebne do produkcji tego olejku można spotkać w naturalnym środowisku Tahiti. Rosną tam palmy kokosowe, z których owoców tłoczy się na zimno olej kokosowy jeden z głównych składników monoi. Drugim składnikiem jest kwiat gardenii. Zbiera się go bardzo wczesnym rankiem zanim zdąży w pełni się rozkwitnąć. Następnie maceruje się je w oleju przez 15 dni. W tym czasie oddają mu swój aromat ( olejki eteryczne) oraz substancje bioaktywne. To właśnie dzięki ekstraktowi z gardenii olejek posiada tak cenne właściwości łagodzące.
Olej monoi zastosowanie dawniej.
Już przez rdzenne plemiona polinezyjskie olej ten miał wiele zastosowań. Towarzyszył tamtejszym mieszkańcom od narodzin aż do śmierci. Matki nacierały nim swoje nowonarodzone dzieci w celu zapewnienia ich skórze ochrony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi ( wiatr, słońce). Balsamowano nim także osoby zmarłe i nacierano przedmioty, które z nimi chowano. Wierzono, że ten rytuał zagwarantuje im lepsze przejście z tego świata do życia pozagrobowego. Kobietom służył przede wszystkim do pielęgnacji całego ciała i włosów.
Olej monoi zastosowanie dzisiaj.
Dzisiaj olej ten stosuje się na całym świecie do celów pielęgnacyjnych. Można go stosować na całe ciało, na twarz lub na włosy. Najlepiej nacierać nim jeszcze wilgotne i rozgrzane ciało po kąpieli. Wtedy najszybciej i najgłębiej się wchłania. Dzięki silnym właściwością łagodzącym nakłada się go na wszelakiego rodzaju podrażnienia ( np. po depilacji) czy nawet poparzenia słoneczne. Na nim wykonuje się również masaże, zwłaszcza relaksacyjne.
Najnowsze komentarze