Peeling twarzy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się martwego naskórka, poprawienie tekstury skóry, zmniejszenie widoczności porów oraz wyrównanie kolorytu. Jednak, jak wiele innych zabiegów kosmetycznych, peeling też wymaga mądrego podejścia i… odpowiedniej częstotliwości. W tym artykule przedstawiamy kilka faktów i wskazówek dotyczących tego, jak często robić peeling twarzy i jakie są optymalne odstępy między poszczególnymi zabiegami.

 1. Wszystko z umiarem – dlaczego nie warto przesadzać z peelingu?
  Każda skóra jest inna i ma odmienną od naszej wyjątkową historię. Dlatego też ciężko powiedzieć, jaki rodzaj peelingu i jaka częstotliwość będzie najlepsza dla każdego z nas. Jednak istnieją pewne ogólne zasady, których warto przestrzegać. Za częste, intensywne i agresywne peelingu mogą bowiem doprowadzić do przesuszenia skóry, podrażnień, stanów zapalnych, a nawet do odczynów alergicznych.

 2. Jakie są optymalne odstępy między zabiegami?
  Zazwyczaj rekomenduje się, aby peeling twarzy wykonywać około raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, jeśli jest to bardziej intensywny zabieg. Niemniej jednak warto pamiętać, że ta zasada jest bardzo ogólna i dobrane indywidualnie najlepsze rozwiązanie może być różne. Skóra sucha i wrażliwa potrzebuje na przykład mniej częstych peelingu niż skóra tłusta i trądzikowa, która wymaga bardziej intensywnego oczyszczania.

 3. Co zrobić, aby nie przesuszać skóry?
  Najważniejsze, co warto pamiętać przy peelingu twarzy to to, żeby nie przesadzać z ilością i intensywnością peelingu. Jeśli mamy skórę suchą i wrażliwą, możemy zdecydować się na delikatniejsze peelingi mechaniczne lub chemiczne, a okresowo stosować specjalne maski nawilżające. Warto również zainwestować w dobrej jakości kremy na dzień i na noc, a przede wszystkim w nawadniające serum, które dodatkowo zatrzyma wilgoć w skórze.

 4. Jak długo powinien trwać zabieg?
  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ czas trwania zabiegu zależy od rodzaju peelingu oraz naszej skóry i jej potrzeb. Zazwyczaj jednak peeling twarzy trwa od kilku minut do maksymalnie 15-20 minut. Jeśli mamy skórę bardzo wrażliwą, lepiej skrócić czas trwania peelingu lub zmniejszyć jego intensywność.

 5. Jakie rodzaje peelingu stosować?
  Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów peelingu, między innymi peelingi enzymatyczne, kawitacyjne, ultradźwiękowe, chemiczne, mechaniczne oraz peelingi laserowe. Najlepiej wybrać rodzaj peelingu, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszej skóry i jej problemów. Przykładowo, peeling kawitacyjny, który działa na zasadzie ultradźwięków, może być dobrym rozwiązaniem dla osób z wrażliwą skórą, natomiast peeling chemiczny, który wykorzystuje określone kwasy, może być skuteczniejszy w walce z trądzikiem i przebarwieniami.

Podsumowując, idealna liczba peelingu twarzy to taka, która pozwala nam na zachowanie równowagi pomiędzy efektywnością zabiegu, a stanem naszej skóry. Częstotliwość peelingu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb naszej skóry oraz do rodzaju i intensywności peelingu, którego używamy. Nie zapominajmy też, by odpowiednio nawilżać skórę po zabiegu, aby uniknąć nadmiernego przesuszenia i podrażnień.