• Autor: Adam
  • 23 października 2017

Pozbądź się nałogów, a zaoszczędzisz

Pozbądź się nałogów, a zaoszczędzisz

882 1024 Adam

Nałogi paradoksalnie kojarzą się z poczuciem wolności. Palisz, bo możesz, masz ochotę, jest to chwila Twojego relaksu – codzienny rytuał, Twoje 5 minut. Pijesz kawę, bo lubisz ten niepowtarzalny aromat, to uczucie rozpierającej energii. Alkohol – bo z przyjaciółmi fajnie wyjść na piwo podczas weekendu, rozluźnić, odstresować i nie myśleć o szarej rzeczywistości. Niestety tak wygląda życie wielu z nas. Przeciętny Polak wydaje na nałogi ok 4,5 tysiąca rocznie.

Ile kosztuje palenie?

W Polsce jest ok 12 milionów palaczy. Jak wiadomo, papierosy są coraz droższe i obecnie jest to koszt 13-15 zł. Choć wiele osób próbuje skończyć z nałogiem, udaje się tylko nielicznym. Z budżetu domowego, na papierosy wydajemy kilkaset złotych w ciągu miesiąca. W rozliczeniu rocznym jest to już kwota sięgająca kilku tysięcy. Jest to nałóg, który sprawia, że tracimy zdrowie, pieniądze i radość życia. Warto pozbyć się uzależnienia i zaplanować wspaniałe wakacje.

Palacz

% mają swoją cenę

W ciągu roku przeciętny Polak wydaje na alkohol ok 1000 zł. W życiu każdego, zdarzają się wyjątkowe okazje, urodziny, wesela itd., kiedy zdaniem wielu osób, po prostu nie wypada odmówić. Jednak alkohol należy do używek, od których szybko można się uzależnić. Pamiętaj, że abstynencja nie oznacza, ani że jesteś gorszy, ani że gorzej się bawisz. Tak naprawdę zyskujesz znacznie więcej. Następnego dnia nie boli głowa, pamiętasz wszystko, twoje serce i wątroba funkcjonują prawidłowo, a Twój portfel nie jest pusty.

Inne nałogi

Na myśl o nałogach od razu przychodzą papierosy i alkohol, ale pamiętaj, że to nie wszystko. Warto wspomnieć o codziennych rytuałach, które mogą być równie kosztowne i szkodliwe. Świetnym przykładem jest kawa. Wiele osób uzależnia się od kofeiny. Często w biegu, zatrzymujemy się gdzieś na mieście, żeby dostać kubek z tym działającym cuda napojem. Nie ma jednoznacznych opinii, czy jest zdrowa czy szkodliwa, jednak z całą pewnością nie jest tania, szczególnie gdy w kawiarni wydajesz na nią ok.10 -12 zł.

Kolejnym przykładem jest czekolada. Każdy wie, że to dodatkowa dawka endorfin, ale też cukru, który jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia.

Każdy nałóg można pokonać, nie jest to łatwe, ale warto zastanowić się nad sensem, tego co robimy i spróbować wyjść z sidła uzależnienia. Oszczędzisz bardzo dużo pieniędzy, ale przede wszystkim zyska na tym Twoje zdrowie.