• Autor: Kasia
  • 19 października 2017

Jak oszczędzić dzięki zdrowemu trybowi życia?

Jak oszczędzić dzięki zdrowemu trybowi życia?

1024 683 Kasia

Ćwiczenia oraz jedzenie nieprzetworzonych, zdrowych potraw może pozytywnie wpłynąć nie tylko na stan naszego zdrowia, ale również na stan naszego portfela. Powszechnie przyjęło się, że aktywny tryb życia i dieta, muszą być drogie. Są jednak sposoby, dzięki którym nie wydasz więcej, a nawet zaoszczędzisz pieniądze.

Przede wszystkim zdrowa dieta

Decydując się na zdrowy tryb życia zacznij od sprawdzenia tego co jesz. Następnym korkiem jest zapisanie jak często wychodzić do restauracji np. na lunch (załóżmy, że codziennie koszt ok. 25 zł x 5 dni w tygodniu co daje 125 zł tygodniowo, czyli 500 zł miesięcznie za sam lunch). Teraz zaplanuj sobie zbilansowaną dietę z wyszczególnieniem na każdy dzień (podstawowy zestaw to ryż, filet z kurczak i brokuły na parze koszt za porcję ok. 10 zł, czyli miesięcznie ok. 200 zł). A wystarczy, że rano spakujesz posiłek do specjalnego pudełka, dzięki temu prostemu rozwiązaniu na samym lunchu miesięcznie możesz zaoszczędzić nawet 300 zł. Pamiętaj jednak, aby mieć przy sobie zawsze jakąś zdrową przekąskę (np. marchewkę i humus), ponieważ szczególnie na początku mogą pojawić się nagłe „napady głodu”, które mogą skończyć się zakupem batonika, czy innej słodkiej przekąski.

Na kolacje i śniadania również staraj się kupować jak najmniej przetworzone produkty (warzywa, owoce) i to z nich twórz tanie, zdrowe i pożywne posiłki. Przygotowanie jedzenia w domu to prawdziwa gospodarność, która pozwoli jedynie na zmianie przyzwyczajeń i potraw pozwoli Ci zaoszczędzić nawet 600 – 800 zł miesięcznie, a przy okazji zrzucisz kilka zbędnych kilogramów.

Sałatka

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Kolejnym elementem na którym możesz zaoszczędzić jest zmian środka transportu. Jeśli jeździsz do pracy samochodem (jeżeli masz ok., 5 km średnio miesięcznie wydasz ok. 250 zł), natomiast w przypadku dojazdów środkiem transportu publicznego to koszt rzędu ok. 120 zł/miesięcznie. Wystarczy, że cieplejszych miesiącach przerzucisz się na rower (lato, wiosna i początek jesieni) a rocznie zaoszczędzisz od 840 nawet do ok. 1800 zł. Dodatkowo podczas wysiłku fizycznego w naszym ciele wyzwalają się endorfiny które znacząco wpływają na nasze samopoczucie.

Zdrowa dieta i aktywność receptą na zdrowie

Zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna pomoże Ci również:
– utrzymać właściwą wagę
– wpłynąć na wzrost odporności
– zapobiegać chorobom serca i układu krążenia
– neutralizuje skutki stresu

Zachowanie zdrowych nawyków pozwoli ci również uniknąć lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób (dzięki czemu nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na leki i suplementy).

Sam widzisz, że nawet małe zmiany i przerzucenie się na zdrowy tryb życia pozwolą Ci nie tylko polepszyć kondycje, dbać o zdrowie, ale również pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. A więc do boju!