• Autor: Adam
  • 9 listopada 2017

Jak oszczędzić dzięki optymalizacji?

Jak oszczędzić dzięki optymalizacji?

1024 682 Adam

Optymalizacja to wybór najlepszego rozwiązania z uwzględnieniem danego kryterium. W przypadku optymalizacji naszych wydatków czynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę jest stosunek ceny do jakości. Od czego zacząć? Poznaj kilka naszych rad!

Po pierwsze - nie wyrzucaj

Jeśli posiadasz rzeczy, które nie są Ci potrzebne, wystaw je na aukcjach w sieci. Może Ci się wydawać, że stara wiertarka nikomu się nie przyda, ale ustawiając niską cenę z pewnością znajdziesz nabywcę i zyskasz kilka złotych. Warto też przerabiać niechciane przedmioty na inne np. stary zniszczony t-shirt może zastąpić ścierkę do podłogi.

Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz

Przygotowanie listy zakupów powinno poprzedzać każde wyjście do sklepu. Dokładny plan pozwoli Ci szybciej znaleźć interesujące Cię produkty, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i unikniesz kupowanie tego, co wpadnie Ci w oko.

Rozsądek stawiaj na pierwszym miejscu

Podejmując dużą decyzję zakupową, staraj się aby była oparta o możliwie jak najwięcej czynników. Kupując auto, oprócz jego ceny, weź pod uwagę dostępność i koszt wymiany części, a także popularność danego modelu. Istnieje grupa samochodów, które bardzo trudno sprzedać, dlatego zrób dobry research.

Postaw na jakość

Optymalizacja to poszukiwanie najlepszych opcji, dlatego nie sugeruj się tylko ceną. Wybór paliwa o lepszej jakości pozwoli Ci na przejechanie większej liczby kilometrów i uchroni Twoje auto przed ewentualnym uszkodzeniem, co często zdarza się w przypadku zakupu “chrzczonej” benzyny czy ropy.

Dystrybutor paliwa

Kontroluj zużycie energii

Optymalizacja to też dobre zarządzanie zużyciem energii w swoim domu. Pilnuj, aby gasić światło w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa i nie wietrzyć pomieszczenia, kiedy kaloryfery są ustawione na najwyższą temperaturę. Zmywarkę i pralkę włączaj tylko wtedy, gdy są zapełnione.

Zarządzaj swoim czasem

Zastanów się, ile godzin tygodniowo spędzasz przed telewizorem oglądając to, co akurat jest emitowane – jeśli to więcej niż 5 godzin – poważnie przemyśl rezygnację z telewizji. Możesz dzięki temu zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie i zyskać zdrowie – jeśli poświęcisz uzyskany w ten sposób czas na aktywny wypoczynek.

Spisz swoje miesięczne wydatki

Optymalizacja to także szukanie sposobów na redukcję wydatków. W tym celu przez jeden miesiąc spisz wszystkie wydatki swojej rodziny z uwzględnieniem kategorii: jedzenie, rozrywka, opłaty stałe, komunikacja, zdrowie, edukacja, ubrania itd. Zobacz, które z nich możesz zmniejszyć. Ustaw polecenie stałych przelewów za wszystkie usługi. Czasami płacąc rachunek jeden dzień po terminie, musisz zapłacić więcej ze względu na naliczone odsetki – automatyczne przelewy z konta pozwolą pozbyć się tego problemu. Aby metoda kontroli wydatków była najbardziej efektywna, przyglądaj się nim regularnie co kilka miesięcy i sprawdzaj, jak możesz je jeszcze bardziej ograniczyć.