• Autor: Kasia
  • 3 listopada 2017

Jak oszczędzać, dzięki kooperatywom?

Jak oszczędzać, dzięki kooperatywom?

1024 538 Kasia

W Polsce od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się tzw. kooperatywy spożywcze. Na czym dokładnie polegają i dlaczego warto się w nie zaangażować? Są przynajmniej dwa powody możesz zyskać zdrowe produkty i zaoszczędzić pieniądze. Sprawdź i przekonaj się sam!

Czym są kooperatywy spożywcze

Jeżeliby opisać powyższe zjawisko jednym słowem brzmiałoby ono – współpraca. Każdy kto chce należeć i korzystać z kooperatywy musi się zaangażować. Przeważnie wszystko działa według planu, każdy mieszkaniec pracuje określoną ilość godzin w miesiącu oraz uczestniczyć w (comiesięczny) spotkaniu. Obowiązki członków są różne (jedni zamawiają, drudzy sprawdzaj dostawcę, jeszcze inni jadą odebrać produkty). Ale jakie korzyści płyną z tego rozwiązania? Każdorazowo od małych dostawców (np. rolników) są zamawiane duże ilości produktów (warzyw, owoców, czy serów), dzięki temu masz pewności, że wszystkie są pyszne, zdrowe i pożywne, ale co najważniejsze, dzięki takim zakupom możesz zaoszczędzić nawet 40%. Dodatkowo podczas spotkań często prowadzone są różnego rodzaju warsztaty np. pieczenia chleba, czy robienia konfitur. Czasem pojawia się również pomysł na wspólny biznes np. sklep ze zdrową i ekologiczną żywnością (warzywa, owoce, mięso, nabiał), dzięki któremu możecie zarobić dodatkowe pieniądze i przeznaczyć je na potrzeby kooperatywy. Pamiętaj jednak, że w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, dzięki takim inicjatywom możesz poznać nowe osoby, ale również swoich sąsiadów i nawiązać z nimi wieź.

Jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie w pobliżu nie ma kooperatywy spożywczej rozwiązaniem dla Ciebie mogą być fora oraz grupy na facebooku, dzięki którym będziesz mógł dołączyć „na odległość” do wybranej inicjatywy.

Człowiek z bułkami

Sposób na tańsze mieszkanie? Czyli kooperatywy mieszkaniowe

Inna odmianą działającą na podobnej zasadzie są kooperatywy mieszkaniowe – na czym dokładnie polegają? W tym przypadku nie na budowaniu samych mieszkań, ale na założeniu spółdzielni i współpracy podczas budowy. Jednym z plusów jest uniknięcie marż oraz różnego rodzaju „dodatkowych opłat”. Czego efektem mogą być mieszkania tańsze nawet o 30% (całkiem sporo licząc, że m2 w Warszawie kosztuje ok. 8 000 zł). Dodatkowo inicjatywy tego typu dbają o to aby w pobliżu osiedla pojawił się żłobek, czy przedszkole. Takie kooperatywy już z powodzeniem funkcjonują w Polsce m.in. w Warszawie, Wrocławiu oraz Katowicach.

Lokalna społeczność

Wyżej wymienione zjawisko nie jest przypadkowe. Od pewnego czasu na świecie panuje trend „Lokalnej społeczności”, który polega na tym, że mieszkańcy: osiedli, dzielnic, miasteczek organizują się, pomagają, ale również spędzają wspólnie wolny czas – to wszystko buduje więzi, podnosi poziom zaufania, oraz uczy współpracy.

Kooperatywy spożywcze to doskonałe rozwiązanie, które może wnieść sporo dobrego. Wymaga jednak pełnego zaangażowania i motywacji, ale nagrodą będą pyszne produkty oraz spora oszczędność. Chciałbyś stworzyć lub dołączyć do takiej społeczności?