• Autor: Kasia
  • 13 listopada 2017

Oszczędzaj dzięki diecie roślinnej

Oszczędzaj dzięki diecie roślinnej

1024 682 Kasia

Statystyczny Polak wydaje na jedzenie średnio około 1000 zł. Największą część tej sumy pochłaniają oczywiście wydatki na mięso. Dobrym Rozwiązaniem, które może pomóc zaoszczędzić na żywieniu, jest przejście na dietę roślinną. Instytut Żywności i Żywienia, a także Ministerstwo Zdrowia, oficjalnie potwierdzają, że wegetarianizm praktykowany w prawidłowy sposób jest zdrowy na wszystkich etapach życia – a to już argument, dla wszystkich, którzy odrzucali jakąkolwiek dietę bezmięsną. Dużą zaletą zastąpienia produktów zwierzęcych i odzwierzęcych warzywami jest ich niższa cena. Z tego powodu stosowanie diety roślinnej może mieć nie tylko dobry wpływ na nasze zdrowie, ale także na nasz portfel.

Jak oszczędzać?

Podstawą dobrej diety roślinnej, która pomoże nam ograniczyć wydatki na jedzenie jest gotowanie na bazie produktów sezonowych. W październiku mamy dostęp do większej ilości grzybów i dyni, które mogą być podstawą wielu pożywnych potraw. Listopad obfituje natomiast w warzywa korzenne, które świetnie sprawdzą się jako dodatki do zup i gulaszy. Na początku grudnia dużo taniej można kupić rośliny strączkowe, które są istotnym elementem wielu wegetariańskich dań.

Kreatywność w kuchni

Przejście na dietę roślinną, daje także duże pole do popisu w zakresie eksperymentowania ze smakami. Jeśli myślisz o stosowaniu diety wegetariańskiej, ale mięso to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – obecnie używając odpowiednich przypraw możesz odtworzyć smak kurczaka – przyrządzając np. kotlety sojowe. Poza tym, kiedy tylko zaczniesz zgłębiać temat kuchni roślinnej, odkryjesz wiele nowych warzyw, a dzięki temu nowe smaki.

Produkty roślinne mogą urozmaicić Twoją dietę.

Plusów jest więcej

Nie jest tajemnicą, że warzywa i owoce zawierają wiele wartościowych składników, które nie tylko poprawiają nasze zdrowie, ale także mają zbawienny wpływ na nasz wygląd. Piękny wygląd cery i włosów to tylko jeden ze skutków wykluczenia z diety mięsa.

Lżejsze wydatki - lżejsza waga

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Loma Linda – osoby, które stosują dietę roślinną ważą mniej od ludzi żywiących się mięsem, a nawet od wegetarian. Szczupła sylwetka to kolejny argument, który powinno się wziąć pod uwagę rozważając przejście na dietę roślinną.

Ile można zaoszczędzić? - Podsumowanie

Przygotowanie jednego obiadu mięsnego w domu kosztuje ok. 8-10 zł. , podczas gdy przygotowanie dania w ramach diety roślinnej 5- 6 zł – przy bazowanie na produktach sezonowych możemy zaoszczędzić nawet do 50% na wydatkach na jedzenie, czyli w skali miesiąca możemy zredukować koszt zakupów spożywczych nawet do 500 zł. Oprócz znaczącej różnicy na koncie, dużą oszczędnością będzie też brak konieczności sięgania po suplementy, ponieważ warzywa i owoce dostarczają dużo więcej witamin niż mięso. W dłuższej perspektywie na pewno zaoszczędzimy też na lekarzach i kremach do twarzy – dieta roślinna zadba o nasze zdrowie i cerę.