• Autor: Kasia
  • 3 listopada 2017

Jak oszczędzać na „byciu Eko”?

Jak oszczędzać na „byciu Eko”?

1024 576 Kasia

Życie w zgodzie z naturą to nie tylko styl bycia, duża świadomość, ale również szansa na oszczędzanie pieniędzy. Oczywiście sposobów jest wiele, więc każdy może znaleźć swoją drogę do ekologicznego życia – sprawdź sam! A więc dbaj i oszczędzaj.

Oszczędzaj i zmniejsz rachunki

Pierwszym rozwiązaniem, które pomoże Ci zaoszczędzić jest obserwacja i umiejętne korzystanie z wody, gazu, czy prądu. To pierwszy krok do bycia „Eko” ponieważ możesz rocznie zaoszczędzić nawet 1000-2000 zł i znacząco przyczynić się do dbania o wspólne dobro – środowisko.

Sam twórz „zielone” produkty

Dobry rozwiązaniem może być również tworzenie własnych produktów np. zamiast kupować środki czystości zrób je sam np. wystarczy kupić sodę oczyszczoną (1 kg ok. 4 zł) i ocet (1 litr ok. 5 zł) , sok z cytryny (ok. 3 zł), dodać ciepłą wodę, dzięki temu możesz uzyskać różnego rodzaju środki czystości do kuchni, czy łazienki. To doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, jednocześnie dbając o środowisko.

Do stworzenia większości środków czystości wystarczy kupić kilka składników i oszczędzić nawet do 300 zł rocznie. Potrzebujesz jedynie (koszt całościowy to ok. 25 zł):
– cytryna
– soda oczyszczona
– ocet
– olejki eteryczne
– gąbka
– butelka ze spryskiwaczem

Kupuj odpowiedzialnie

Robiąc zakupy postaraj się robić to z głową. Zacznij od małej zmiany po prostu kupuj tylko tyle ile naprawdę potrzebujesz. Nadmiar może okazać się nie tylko zbędnym wydatkiem,
ale również dodatkową porcją śmieci.

Podczas samych zakupów nie bierz foliowych reklamówek. Przed wyjściem z domu zaopatrz się w np. lniany odpowiednik wielokrotnego użytku. Dzięki temu możesz zaoszczędzić ok. 50 zł rocznie, jednocześnie dbając o środowisko.

Segreguj śmieci

To kolejny prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy (m.in. segregując śmieci płacisz niższe podatki). Dodatkowo zgniatanie śmieci pozwoli Ci ograniczyć ich objętość nawet o 90%, co pozwala zmniejszyć częstotliwość odbiorów (to ograniczenie wydatków na poziomie kilkunastu złotych rocznie).

Możesz również stworzyć kompostownik (ok. 40% śmiecie to odpadki organiczne). Kupując specjalny pojemnik pozbędziesz się przykrego zapachu, dodatkowo znacząco przyczynisz się do poprawienia jakości gleby.

Możesz również od razu wdrożyć w życie takie eko-rozwiązania jak np.:

– zakręcaj kaloryfery, kiedy wietrzysz pomieszczenie
– usuń wszystkie nieszczelności np. w kranach
– gotuj potrawy pod przykryciem
– korzystaj z transportu miejskiego i roweru
– bierz prysznic, zamiast kąpieli
– zakręcaj wodę, kiedy myjesz zęby
– wychodząc z domu wyłączaj światło
– kupuj sprzęt energooszczędny
– korzystaj z e-faktur

Podsumowując, ekologiczne życie pozwoli Ci nie tylko zadbać o środowisko, to również świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Zacznij już dziś od małych kroczków!