• Autor: Adam
  • 9 listopada 2017

Jak oszczędzić na zerwaniu z nałogiem?

Jak oszczędzić na zerwaniu z nałogiem?

1024 684 Adam

Nałóg to nie tylko niszczenie zdrowia, czy wiesz, że na zerwaniu z nim możesz zyskać nie tylko życiowy wigor, ale również dodatkowe pieniądze w miesięcznym budżecie. Poznaj sposoby jak możesz to osiągnąć!

Rozpoznaj swój nałóg i zacznij z nim walczyć

Oczywiście prosto brzmi to tylko w teorii, zerwanie z nałogiem to prawdziwa batalia, ale naprawdę warto podjąć tę walkę. Dzięki temu możesz naprawdę wiele zyskać. Musisz jednak zacząć od uświadomienia sobie problemu i prawdziwego źródła wydatków. Najlepiej zacznij od zapisywania każdorazowego zakupu, a sam przekonasz się ile tak naprawdę wydajesz

Palenie papierosów

Przeciętny palacz na papierosy średnio wydaje nawet 4 600 zł rocznie (koszt jednej paczki to 11-13 zł), na wyliczenie składa się kupno jednej paczki dziennie.  Oczywiście do wydatków warto również doliczyć zakup obowiązkowych akcesoriów m.in. zapalniczkę, zapałki, odświeżacz do ust, czy gumy do żucia to koszty rzędu nawet 30 – 50 zł/miesięcznie. Jeżeli w gospodarstwie domowym są dwie osoby palące wydatki mogą osiągnąć prawie 9 000 zł rocznie.

Elektroniczne rozwiązanie

Z kolei korzystanie e-papierosów (średnie miesięczne zużycie specjalnego płynu ok. 30 ml) to koszt na poziomie ok. 50 zł/miesięcznie. Samo urządzenie kosztuje ok. 120 zł (np. na www.allegro.pl). Musisz jeszcze doliczyć comiesięczną wymianę grzałki (koszt na poziomie 10 zł/miesięcznie). Jest to rozwiązanie, które może okazać się pierwszym krokiem do zerwania z nałogiem oraz pierwszą szansą na ograniczenie wydatków, ponieważ średni koszt palenia e-papierosów wynosi ok. 600 zł/miesięcznie (dzięki czemu w Twojej kieszeni może zostać nawet ponad 4 000 zł rocznie). Oczywiście wymaga to silnej woli i trochę poświecenia, ale naprawdę warto.

Pozostałe nałogi

Oczywiście sporo rzeczy może przerodzić się w nałóg i diametralnie wpłynąć na Twoje życie. Takim przykładem może być np. alkohol, który nie tylko wyniszcza organizm, ale również znacząco wpływa na Twój miesięczny budżet np. (mocno uśredniając – jedno piwo dziennie koszt ok. 4 zł) to rocznie wydatek na poziomie ok. 1 500 zł.

Kolejnym przykładem może być uzależnienie od Internetu, w tym od Mediów Społecznościowych. W tym przypadku możesz zyskać przede wszystkim czas i przeznaczyć go na rozwój pasji i zainteresowań. Ciężko przełożyć to na zaoszczędzone pieniądze, ale dzięki zapisywaniu tego ile godzin spędzasz w sieci sam przekonasz się ile czasu marnujesz na ten nałóg.

Uzależnień może być sporo, w wielu przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty, który może wesprzeć Cię w tej walce o uzyskanie „wolności”. Zerwanie z nałogiem to nie tylko poprawienie jakości życia, odzyskanie energii i zyskanie czasu dla siebie. To również szansa na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Powodzenia!