• Autor: Adam
  • 19 października 2017

Jak zaoszczędzić na paliwie zimą?

Jak zaoszczędzić na paliwie zimą?

1024 682 Adam

Wydatki związane z samochodem są również zależne od pory roku. Dlatego w tym artykule zastanowimy się, jakie elementy wpływają na większe zużycie paliwa i eksploatację samochodu w mroźne zimowe dni.

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście warto uruchamiać samochód na krótki dystans, który możemy go pokonać spacerem albo przejechać autobusem. Uruchamianie samochodu na krótki dystans powoduje spore obciążenie dla akumulatora i jednostki napędowej. Zbyt częste zapalanie i gaszenie samochodu w niskiej temperaturze sprawia, że słabnie szczelność silnika, co prowadzi do szybszej gradacji akumulatora.

Jak obliczył niemiecki koncern naftowy Aral, początkowe zużycie paliwa przez samochód średniej klasy na samym początku jego uruchomienia w okresie zimowym może wynieść nawet do 30 litrów paliwa na 100 km. Dlatego serdecznie polecamy odprowadzanie pociech do szkoły zimą spacerkiem – jednocześnie dzieci się dotlenią, zahartują, a paliwo zostanie na swoim miejscu.

samochod stojacy w osniezonym lesie.

Pozbądź się śniegu

Drugą wartą zapamiętania wskazówką jest dokładne oczyszczenie samochodu ze śniegu i przymarzniętego lodu. Nie tylko zaoszczędzi nam to mandatu od drogówki, ale również powoduje zmniejszenie spalania. Ma to związek z aerodynamiką. Masa śniegu na dachu samochodu zwiększa – mimo wszystko – masę pojazdu, przez to również opór powietrza jest większy. Ta sama zasada tyczy się dachowych bagażników. Jeżeli wróciliśmy z ferii i nadal nie odczepiliśmy bagażnika na snowboard – najwyższa pora to zrobić, ponieważ to również wpływa na zużycie paliwa!

Starsze samochody musiały zimą chwilę postać, by odpowiednio rozgrzać silnik. Obecnie nie jest to aż tak konieczne, lecz warto nadal mieć na uwadze początkową temperaturę silnika po odpaleniu, zanim zaczniemy przyspieszać do wyższych prędkości.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na olej silnikowy. Zużyty olej może w mroźne dni zwiększyć apetyt jednostki na paliwo nawet o 10%. Dlatego przed sezonem polecamy sprawdzenie i ewentualną wymianę oleju w samochodzie.

Powyższe wskazówki powinny pomóc kierowcom przy optymalizacji zużycia paliwa zimą.

W Polsce ta pora roku czasami trwa  prawie pół roku, dlatego warto wziąć je sobie do serca.