• Autor: Adam
  • 18 października 2017

W jaki sposób oszczędzać na samochodzie?

W jaki sposób oszczędzać na samochodzie?

1024 678 Adam

Według opinii wielu osób samochód to tzw. studnia bez dna. Utrzymanie samochodu to spore koszty, warto również pamiętać, że wraz ze zmianą pory roku konieczne są wymiany m.in. opon, płynów. Czy są sposoby na obniżenie kosztów związanych nie tylko z wymianą elementów, ale również redukujące ogólne wydatki związane z posiadaniem samochodu? Oczywiście!

Zbliża się zima czas wymian

Już jesienią warto przygotować samochód to tej wymagające pory roku. Po pierwsze opony (zimowe) jeżeli musisz kupić nowe to koszt rzędu od ok. 125 zł za sztukę np. w Norauto (ok. 500 zł komplet), dodatkowo koszt wymiany opon to ok. 80 zł. Oczywiście są miejsca, gdzie przy zakupie opon wymianę dostaniesz w cenie.

Kolejnym elementem jest wymiana płynów (m.in. chłodniczy koszt to ok. 40 zł) i oleju (koszt wymiany oleju oraz filtrów to ok. 300 zł). Przed zimą powinieneś również kupić zimowy zestaw m.in. skrobaczkę do szyb – ok. 20 zł, odmrażasz do zamku ok. 20 zł, zimowy płyn do spryskiwacza – ok. 30 zł. Warto sprawdzić również formę akumulatora (w przypadku wymiany musisz liczyć  się z kosztem na poziomie ok. 300 zł).

wlaoczony licznik samochodowy.

Inne sposoby na zmniejszenie wydatków

Tankuj taniej
Przede wszystkim szukaj stacji benzynowych i porównuj ceny, które mogą różnić się nawet o 20 gr. na litrze paliwa. Dobrym rozwiązanie jest również tankowanie na stacjach przy supermarketach (swoje stacje posiada m.in. Tesco, czy Auchan) ceny mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt groszy. Możesz również zamontować gaz, koszt montażu to od 2000 do 2500 zł (zakładając, że rocznie pokonujesz ok. 20 tys. km inwestycja zwróci Ci się już po 9 miesiącach). Koszt gazu to ok. 2,10 zł/litr, dzięki czemu miesięcznie jeżeli pokonujesz długie trasy zaoszczędzisz od 200 do 300 zł.

Myjnia
Jeżeli chcesz umyć samochód korzystaj z myjni samoobsługowych na której nawet za 7 zł wyczyścisz auto. W porównaniu do myjni automatycznych na których mycie jest stosunkowo drogie (koszt sesji to ok. 25 zł).

Ekonomiczna jazda to podstawa
Naucz się jeździć ekonomicznie pozwoli Ci to oszczędzić sporo pieniędzy. Zanim odpalisz samochód sprawdź również czy w Twoich oponach znajduje się odpowiednia liczba atmosfer (to również wpływa na spalanie w samochodzie), zajrzyj również do bagażnika i pozbądź się rzeczy, które niepotrzebnie dociążają samochód. Podczas jazdy kontroluj pedał gazu, staraj się jeździć płynnie oraz hamować silnikiem. Dzięki ekonomicznej jeździe jesteś w stanie spalić nawet o 1-1,5 litra mniej na 100 kilometrów.

Podsumowując kupując auto faktycznie trzeba liczyć się z wydatkami, ale dzięki zastosowaniu powyższych sposobów jesteś w stanie zaoszczędzić sobie nerwów i oszczędzić pieniądze.