• Autor: Tymon
  • 27 października 2017

Tanie podróżowanie po Bałkanach

Tanie podróżowanie po Bałkanach

1024 576 Tymon

Popularność krajów Bałkańskich utrzymuje się już od pewnego czasu, ostatnio do odwiedzanych miejsc doszły kolejne Państwa. Turyści mogą tam liczyć na pyszne jedzenie, wspaniałą pogodę, cudowne plaże. Ale także przystępne ceny, dzięki czemu możesz zaoszczędzić pieniądze.

Wybierz optymalny środek transportu

Możliwości dotarcia masz sporo na Bałkany z powodzeniem możesz wybrać się zarówno samolotem, autokarem jak również samochodem. Wybór zależy od budżetu i czasu jakim dysponujesz.

Samolot

Połączenia na Bałkany oferują tanie linie lotnicze (Wizz Air) np. do Serbii z Niemiec (więc musisz doliczyć dojazd do Berlina lub Frankfurtu nad Menem). Ale bilet w dwie strony będzie kosztował Cię ok. 50 euro. Liniami, które pomogą Ci dolecieć na Bałkany są również Air Pristina (loty z Niemiec do Skopje lub Prisztiny) za ok. 100 – 150 euro w dwie strony.

Autokar i pociąg

Najtańszą, ale najdłuższą opcją będzie wybór autokaru i pociągu. Podróż zacznie się w Krakowie z którego za ok. 80 zł dojedziesz do Budapesztu. Następnie ze stolicy Węgier do Serbii (Belgrad) dojedziesz za ok. 60 zł. Możesz także skorzystać z jednego z opertorów autobusowych np. połączenie Warszawa – Macedonia (Skopje) to koszt na poziomie ok. 450 zł.

Samochód

Oczywiście jeżeli masz sporo czasu i chcesz poznać wiele miejsc w regionie bałkańskim dobry rozwiązaniem może okazać się wtedy podróż samochodem (pamiętaj jednak, że oprócz paliwa musisz doliczyć winiety m.in. w Czechach, Słowacji, czy na Węgrzech).

Znajdź tanie noclegi

Podczas wojaży po Bałkanach, będziesz musiał zorganizować sobie nocleg. Na szczęście w tej części Europu to nie problem – hostele (m.in. w Tiranie, Belgradzie, czy Zagrzebiu) możesz znaleźć nawet za 10 euro ze śniadaniem. Oczywiście możesz poszukać także prywatnych kwater w cenie ok. 7 euro za noc (a w bardzo turystycznej Czarnogórze oraz Bułgarii nawet za 5 euro). To zdecydowanie najtańsze rozwiązania, ale w razie zapewnienia sobie spokoju podczas podróży możesz zarezerwować sobie noclegi m.in. na Airbnb, jednak w tym przypadku ceny zaczynają się raczej od 15 euro.

Pyszne i tanie jedzenie

Każde z Państwo z tzw. regionu bałkańskiego ma do zaoferowania pyszne potrawy w bardzo przystępnych cenach. Pierwszą potrawą, którą powinieneś spróbować jest burek, czyli ciasto z farszem mięsnym lub serem (czasem sprzedawane na wagę), ale w większości Państw (m.in. w Albanii, czy Chorwacji) za sztukę zapłacisz ok. 1 euro. Kolejną potrawą, która warto spróbować jest również czewapi (pałeczki z mięsa mielonego) ok. 7 szt. to koszt na poziomie 2 – 3 euro oraz pleskawica (czyli tamtejsza odmiana „hamburgera” z mięsem mielonym) za ok. 3 euro. Jeżeli do jedzenia będziesz chciał zamówić np. piwo to koszt w barze za 0,33 l to ok. 1 – 1,5 euro, a wino domowe będzie kosztowało Cię ok. 2 euro za 1 l butelkę.

Podróżowanie po Bałkanach to rozwiązanie idealne, jeśli chcesz poznać Państwa z bogatą kulturą, smaczną kuchnią oraz spotkać wspaniałych ludzi. Dodatkowo wycieczka w tamtym kierunku pozwoli Ci zaoszczędzić. A więc w drogę!