• Autor: Tymon
  • 10 listopada 2017

Tani wypad na weekend do Czech

Tani wypad na weekend do Czech

1024 682 Tymon

Planując wyjazd często daleko szukamy, a prawdziwe perełki mogą się znajdować bliżej niż myślisz. Takim przykładem może być nasz południowy sąsiad ze stolica w Pradze. W Czechach znajdziesz wszystko czego potrzebujesz góry, jeziora, ciekawą historię, smaczne jedzenie i doskonałe piwo. Dodatkowo podczas takiego wyjazdu możesz zaoszczędzić pieniądze. Sam się przekonaj!

Jak tam dojechać?

Z racji tego, że Czechy to Państwo sąsiadujące z Polską trasa którą musisz pokonać jest stosunkowo niewielka np. Wrocław – Praga (330 km), Poznań – Harrachov (340 km), Kraków – Ostrawa  (172 km)

Samochód

Załóżmy, że chcesz dojechać z Wrocławia do Pragi (jak powyżej) – to trasa wynosząca ok. 330 km (licząc, że Twój samochód spali 8 litrów/100 km, paliwo będzie Cię kosztowało ok. 270 zł. Musisz jeszcze do tego doliczyć winietę (najtańsza winieta – 10 dniowa to koszt na poziomie 50 zł). Czyli za dojazd samochodem w dwie strony zapłacisz ok. 320 zł, ale jeżeli pojedziecie w 4 osoby to koszt wyniesie 80 zł.

Samolot

Możesz także skorzystać z jednej z linii lotniczych, lot z Warszawy do Pragi to koszt na poziomie ok. 240 zł w obie strony. Oczywiście możesz znaleźć jednorazowe promocje i polecieć jeszcze taniej.

Inne możliwości

Kolejną opcją jest Polski Bus, który ma kilka połączeń do Czech m.in. za trasę Wrocław – Praga zapłacicie ok. 90 zł w obie strony. Możesz także skorzystać pociągu np. dojechać do Kłodzka, tam przesiąść się w Czeskie Linie Kolejowe i podróżować po tym kraju lokalnym podróżnikiem (koszt z Liberca do Pragi to ok. 30 zł).

Centrum Pragi

Gdzie spać

W Czechach funkcjonuje cała masa hoteli i hosteli, w zależności od sezonu i regiony nocleg w hotelu znajdziecie od ok. 120 zł, a w hostelu od 30 zł. Możesz także skorzystać z Airbnb i wybrać nocleg u lokalnej społeczności (opcja szczególnie popularna w Pradze, oraz w Brnie). Jeżeli zdecydujesz się na wycieczkę w czeskie góry lub na Morawy, możesz poszukać noclegów w prywatnych kwaterach (ceny zaczynają się od 25 zł).

Co jeść i gdzie napić się piwa

Czeska kuchnia ma wiele do zaoferowania w bardzo przystępnej cenie. Do potraw, które musisz spróbować należy smażony ser z frytkami i sosem tatarskim oraz gulasz z knedlikiem (za obiad w restauracji zapłacisz ok. 20 – 25 zł). Będąc w Czechach koniecznie musisz również spróbować ich dumy – Piwa. Ceny za piwo w knajpach zaczynają się od 5 zł za 0,5 litrowy kufel. W czeskich sklepach piwo kosztuje ok. 2 zł.

Sam widzisz, że podróż do Czech to nie tylko masa atrakcji, ale również szansa na sporą oszczędność.

PYTANIE: Ile kosztuje weekend w Pradze?

Wielu z Was szuka informacji na temat szybkiego wyjazdu na weekend do Pragi.

Niżej podajemy najświeższe informacje na ten temat.

Dojazd

1. Samochód

a.) paliwo – z Warszawy, z Krakowa, z Wrocławia

przy wyjeździe z Wrocławia 230 zł (ok. 58 zł na osobę)

przy wyjeździe z Krakowa lub Szczecina 350 zł (ok. 88 zł na osobę)

przy wyjeździe z Warszawy 440 zł (ok 110 zł na osobę)

b.) winieta – w roku 2017, dziesięciodniowa winieta = 310 CZK/12€/51PLN

2. Autokar:

a.) z Warszawy w dwie strony od 190 zł do 240 zł

b.) z Wrocławia w dwie strony od 150 zł do 160 zł

c.) z Krakowa w dwie strony od 140 zł do 260 zł

3. Koszty na mejscu

a.) Hotel – najtańsze oferty już od 230 zł – 300 zł za dwie noce w hotelu 3-4 gwiazdkowym, często ze śniadaniem

b.) Jedzienie 200 zł -350 zł

c.) Atrakcje – 250 zł – 450 zł

W SUMIE:

Jadąc samochodem z Warszawy zapłacisz ok. 1060 zł za cały weekend spędzony w Pradze.

Jadąc autokarem z Warszawy zapłacisz podobnie – ok 1050 zł za cały weekend.