• Autor: Tymon
  • 19 października 2017

Skandynawia sposoby na tanie zwiedzanie

Skandynawia sposoby na tanie zwiedzanie

1024 681 Tymon

Coraz więcej osób jako cel wycieczki wybiera już nie tylko południe, ale północ Europy. Można tam zobaczyć m.in. zorze polarną, ciekawą architekturę, ale poczuć również surowy i mroźny klimat. Jedynym problemem mogą być koszty związane z podróżą i wysokie ceny w Skandynawii. Są jednak sposoby, aby oszczędzić na tej wycieczce. Sam się przekonaj!

Jak się dostać i jak podróżować

Do Skandynawii możesz dostać się na kilka sposób. Z racji tego, że leży całkiem niedaleko Polski możesz wybrać się nawet na weekendowy wypad. Pierwszą możliwością na którą możesz się zdecydować jest samolot. Dzięki wprowadzeniu lotów obsługiwanych przez tanie linie lotnicze (Wizzair) ten środek transportu może okazać się wyborem, który pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeżeli dokonasz wcześniejszej rezerwacji to z Warszawy do Sztokholmu (Szwecja) możesz polecieć nawet za 200 zł w tą i z powrotem, a z Gdańska do Oslo (Norwegia) nawet za 100 zł. Na tych liniach stosunkowo często pojawiają się różnego rodzaju promocje, dzięki którym lot może kosztować Cię jedynie 19 zł. Jeżeli planujesz wycieczkę do Skandynawii warto śledzić porównywarki cen lotów (np. www.esky.pl, czy www.fru.pl). Jeżeli jednak oprócz największych miast chcesz również odkryć pozostałe regiony Skandynawii, po przylocie możesz zdecydować się na podróżowanie pociągami, niestety są one dosyć drogie (np. trasa Sztokholm – Goteborg to koszt od 240 SEK, czyli ok. 115 zł). Zdecydowanie tańszym wyborem może okazać się podróżowanie za pośrednictwem autobusów.

Możesz również zdecydować się na podróż samochodem, aby samodzielnie podróżować i odkrywać ten wspaniały region. W tym przypadku musisz dostać się promem z Polski (np. ze Świnoujścia do Trelleborg w Szwecja za 2 osoby oraz samochód osobowy zapłacisz około 780 zł). Gdy jesteś już na miejscu warto sprawdzić ceny za litr paliwa:

W Szwecji

Za litr benzyny zapłacisz ok. 6,70 zł, a za olej napędowy w ok. 6,60 zł.

W Norwegii

Za litr benzyny zapłacisz ok. 7,70 zł, a za olej napędowy w ok. 7,20 zł.

W Danii

Za litr benzyny zapłacisz ok. 6,60 zł, a za olej napędowy w ok. 5,70 zł.

Oczywiście jeżeli masz więcej czasu możesz wybrać podróż po Skandynawii rowerem lub autostopem, pozwoli Ci to zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

palac z zielonym podjazdem i flaga szwecji.

Gdzie spać podczas podróży

Noclegi w hotelach należą do jednych z najdroższych w Europie (np. noc w Sztokholmie od 240 zł do 500 zł, w Kopenhadze od 250 do 600 zł, a w Oslo od 150 do 450 zł). Wyjeżdżając warto zajrzeć na Airbnb, gdzie z powodzeniem znajdziesz nocleg w niższej cenie. Jeśli masz więcej czasu i chcesz poczuć zew natury możesz zdecydować się na spanie pod namiotem, ponieważ w Skandynawii w wielu miejscach bezpłatnie możesz skorzystać z tej formy noclegu.

Co i gdzie jeść

Również jedzenie jest jednym z najdroższych w Europie. Danie główne w restauracji to koszt od 100 zł, deser to kolejne 40 zł. Dlatego jeżeli chcesz zaoszczędzić rób zakupy w supermarketach (np. Lidl, SPAR, Fakta, REM1000, czy Kiwi). Przykładowe ceny (delikatnie różnią się w zależności od Państwa w którym jesteś): chleb ok. 6 zł, masło ok. 10 zł, jogurt ok. 4 zł, szynka opakowanie 100 g. ok. 13 zł. Możesz również korzystać z ulicznego jedzenia jednak i tu ceny są zdecydowanie wyższe niż w Polsce np. Hot-Dog ok. 15 zł, kanapka ze śledziem ok. 30 zł.

Wybierając się na wycieczkę do Skandynawii warto sprawdzić rozwiązania, dzięki którym możesz zaoszczędzić i zobaczyć wspaniałe miejsca.