• Autor: Tymon
  • 18 października 2017

Jak oszczędzić na wycieczce w góry?

Jak oszczędzić na wycieczce w góry?

1024 681 Tymon

Po wakacyjnych wojażach do nadmorskich kurortów w Polsce i zagranicą, jesienią sporo osób wyjeżdża w góry, aby pooddychać świeżym powietrzem i podziwiać wspaniałe widoki. Niestety taki wyjazd może wiązać się ze sporymi wydatkami. Czy są jakieś sposoby na górskie podróże i niewydanie wszystkich oszczędności? Oczywiście!

Zaplanuj nie tylko wycieczkę, ale i wydatki

Gdy przygotowujesz się do wyjazdu oprócz zapoznania się z mapą i przewodnikiem turystycznym, poczytaj fora, poszukaj informacji o przykładowych cenach za nocleg, czy obiad. Warto przygotować i zaplanować budżet, jakim będziesz dysponował podczas wyjazdu. Pozwoli Ci do uniknąć lub zminimalizować niepotrzebne wydatki (warto mieć również w zapasie 10-15% nadwyżki na wyjątkowe wypadki).

Buty i ubranie

Wybierając się w góry oczywiście warto mieć odpowiedni strój i przede wszystkim buty. Są one stosunkowo drogie np. Salomon to koszt rzędu ok. 550 zł, ale oczywiście możesz znaleźć tańszy odpowiednik. Przed podróżą warto wybrać się np. do Decathlonu, gdzie buty trekkingowe kupisz nawet za 119 zł, znajdziesz tam również kurtkę np. typu 3 w 1 za 179 zł. W górach warto mieć również ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy (ok. 25 zł).

szczyty gor ze spora warstwa sniegu.

Znajdź nocleg

Zanim wyjedziesz poszukaj noclegów, ceny mogą się diametralnie różnić np. pokój dwuosobowy w centrum Zakopanego to koszt rzędu 300 – 400 zł. Jednak jeżeli faktycznie zależy Ci na chodzeniu po górach możesz wybrać zdecydowanie tańsze opcje, na przykład:
– Schronisko górskie (myśląc o spaniu w górach wiele osób od razu wskazuje właśnie schronisko, jest to świetna opcja noclegu, ceny są zróżnicowane zaczynają się od 20 zł (podłoga, musisz mieć własny śpiwór) do 100 zł (dwuosobowy pokój z pościelą). Lokalizacje znajdziesz m.in. na www.mapa-turystyczna.pl
– Chatki studenckie, bacówki (to jedna z najtańszych opcji noclegowych w górach, cena zaczyna się nawet od 10 zł. Ich zestawienie znajdziesz m.in. na www.chatki.com.pl
– Namiot (właściwie opcja na bezpłatny nocleg, oczywiście jeżeli pogoda pozwala na takie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że namiot można rozbić tylko w niektórych miejscach, za spanie w miejscu niedozwolonym możesz dostać mandat)

Prowiant

Pamiętaj, że wyruszając w góry musisz zaopatrzyć się w odpowiedni prowiant, który zapewni Ci odpowiednią dawkę energii podczas wspinaczki. Oprócz wody i termosu z gorąca herbatą, kanapek warto przygotować pożywny i wartościowy posiłek np. zamiast batonu ze sklepu przygotuj owsiankę (potrzebuje jedynie kliku składników, aby stworzyć danie które da Ci energię na cały dzień):
– płatki owsianie (cena ok. 2,5 zł)
– mieszanka studencka (Bakalland 10,79 zł)
– mleko (ok. 3 zł)
– banan (ok. 1 zł)

Dzięki temu za ok. 18 zł możesz stworzyć doskonały posiłek na górskie wyprawy.

Podsumowując! Dobrze zaplanowany i przemyślany wyjazd w góry wcale nie musi być drogi, dlatego przed wycieczką dobrze się przygotuj, a potem… Podróżuj, podziwiaj i oszczędzaj pieniądze.