• Autor: Tymon
  • 2 listopada 2017

Mołdawia, czyli tania i ciekawa wyprawa winnym szlakiem

Mołdawia, czyli tania i ciekawa wyprawa winnym szlakiem

1024 576 Tymon

Corocznie szukamy nowych kierunków turystycznych, takim przykładem może być kraj znajdujący się tuż obok Rumunii i Ukrainy, a mianowicie Mołdawia. To Państwo, które turyście może zaoferować ciekawy klimat, smaczną kuchnię, doskonałe wino i niezwykle gościnnych ludzi. Dodatkowo jest to jeden z najtańszych, ale i najsłabiej odkrytych krajów europejskich. Przekonaj się sam! 

Jak najlepiej dostać się do Mołdawii

Na wstępie warto zaznaczyć, że dostanie się do Mołdawii to najdroższa część wycieczki. Ale masz kilka możliwości. Zdecydowanie najłatwiej jest się dostać do Kiszyniowa, ale podczas pobytu w tym kraju zaplanuj również zwiedzanie Tyraspolu, oraz Starego Orhei.

Samolot

Jeśli zdecydujesz się na samolot, to aktualnie z Polski jest dostępne jedno połączenie bezpośrednie z Warszawy do Kiszyniowa (niestety jest ono stosunkowo drogie, ponieważ nie jest obsługiwane przez tanie linie jak Wizzair, czy Ryanair) koszt to ok. 1000 zł w obie strony. Dobry rozwiązaniem będzie natomiast lot z Polski do Bolonii (możesz znaleźć lot za 19 zł), a następnie polecieć z Bolonii do Kiszyniowa (koszt biletu waha się w granicach 50 – 70 euro).

Inne rozwiązania

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest autobus oraz pociąg. Musisz dostać się do Przemyśla stamtąd do Lwowa (koszt ok. 50 zł). Kolejnym krokiem jest pociąg ze Lwowa do Odessy (koszt to ok. 20 zł). Gdy znajdziesz się w Odessie, przed Tobą ostatnie połączenie możesz np. wybrać transport pociągiem połączenie Odessa – Kiszyniów będzie Cie kosztować ok. 30 zł. Podsumowując wybierając to rozwiązanie za dojazd do stolicy Mołdawii zapłacisz ok. 120 zł.

widok z lotu ptaka na las.

Co warto spróbować

Podstawową rzeczą którą trzeba spróbować jest lokalne wino, warto przy okazji odwiedzić winnice i piwniczki (koszt to ok. 50 zł za 90 minutowe zwiedzanie i degustowanie). Kuchnia mołdawska łączy w sobie różne ciekawe smaki (np. Mamłyga, Placinta, czy Sarmale) koszt obiadu w restauracji dla dwóch osób to ok. 30 zł. Natomiast butelka wina będzie Cię kosztowała ok. 5 zł, a kawa na mieście ok. 3 zł. Będąc w Kiszyniowie możesz zdecydować się także na jedzenie uliczne np. placinta z serem ok. 7 zł, solianka ok. 8 zł, a zupa fasolowa w chlebie to koszt ok. 10 zł.

Szukanie noclegów, czyli tanie spanie

Wybierając się do Mołdawii możesz skorzystać z oferty lokalnych mieszkańców za pośrednictwem Airbnb, średni koszt to ok. 40 zł za noc (Kiszyniów). Możesz także skorzystać z hosteli, w których znajdziesz nocleg już od 25 zł. Najtańszym rozwiązaniem są prywatne kwatery w których możesz spędzić noc już od 15 zł.

W zależności od Twoich wymagań i standardu jakiego oczekujesz kilkudniowy wyjazd do Mołdawii może Cię kosztować jedynie 800 zł. Dlatego może warto wybrać się w tamte okolice i odkryć nieznane?