• Autor: Adam
  • 5 października 2017

Jak oszczędzać paliwo?

Jak oszczędzać paliwo?

1024 682 Adam

Posiadanie samochodu to przede wszystkim wygoda, ale wiąże się to też ze sporymi kosztami m.in. za ubezpieczenie, przeglądy, naprawy. Jednak najczęściej wydajemy pieniądze na stacjach benzynowych. Niestety ceny paliwa wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Poznaj sposoby na to co możesz zrobić, żeby zaoszczędzić.

Zmień opony na klasę Premium

Brzmi banalnie, ale zainwestowanie w opony wysokiej klasy, pomoże Ci zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7%. Dlaczego tak jest? Gdy korzystasz z opon niższej klasy, podczas używania dochodzi do deformacji ogumienia i powstaje tzw. opór toczenia (oznacza to zjawisko w którym energia jest wykorzystywana w niewłaściwy sposób).
Sprawdzaj również ciśnienie w oponach (gdy w oponach jest za powietrza o 0,5 bar) spalasz więcej paliwa aż o 4%. Ale również dobrze napompowane opony zapewnią Ci przyczepność na drodze i polepszą komfort jazdy.

Im wyższy bieg tym lepiej

Najbardziej ekonomiczną jazdą jest ta na najwyższym biegu, a więc nawet przy 50 km/h śmiało możesz wrzucić czwarty bieg. Natomiast gdy musisz hamować staraj się robić to za pomocą silnika. Prędkość również ma wpływ na spalanie, im wolniej jedziemy tym mniejszy opór powietrza musimy pokonać, tym samym spalamy mniej paliwa

Płynna jazda

Panuj nad stopą, gdy odpalasz silnik, wcale nie musisz od razu wciskać gazu. Gdy ruszasz również rób to delikatnie i szybko wrzuć na drugi bieg. Staraj się jeździć ze stała prędkością. Naprzemienne gazowanie i hamowanie może zwiększyć spalanie paliwa nawet o 1/3

Stan techniczny auta

To bardzo istotny element, który pozwoli Ci zachować bezpieczeństwo i swobodę jazdy. Ale również realnie wpływa na ilość spalanego paliwa. Kontroluj na bieżąco poziom oleju (dobrej jakości może obniżyć spalanie nawet o 4-5%), płynów i filtrów. Sprawdzaj stan układów (m.in. hamulcowego, czy kierowniczego).

Większy ciężar = większe spalanie

Staraj się podczas podróży nie dociążać swojego samochodu ponieważ każde dodatkowe 100 kg zwiększa spalanie o 6%. Uważaj również na bagażnik zamontowany na dachu, może on spowodować większe spalanie paliwa nawet o 20%.

Co zrobić, gdy samochód stoi

Podczas postoju dłuższego niż minutę warto wyłączyć samochód. Silnik pracujący na tzw. luzie spala prawie litr paliwa na godzinę. Dzięki wyłączeniu silnika dbasz również o środowisko.

Planuj podróż

Wyruszając sprawdź trasę, którą będziesz jechał – przede wszystkim unikaj korków. Szukaj tras na których będziesz mógł poruszać się z stałą prędkością przeciętny samochód spala najmniej przy 100 km/h na piątym biegu.

Zmniejsz użycie prądu

Włączone radio, klimatyzacja, podłączona ładowarka do telefonu to wszystko zwiększa ilość spalanego paliwa. Oczywiście nie wyłączaj wszystkiego, tylko staraj się korzystać rozważniej. Dzięki powyższym sposobom masz szansę na spalanie mniejszej ilości paliwa.

Dodaj komentarz

four + 20 =