• Autor: Adam
  • 10 listopada 2017

Jak zaoszczędzić dzięki ulgom podatkowym?

Jak zaoszczędzić dzięki ulgom podatkowym?

1024 751 Adam

Rozpoczął się ostatni kwartał 2017 roku, czyli czas, kiedy warto zacząć zastanawiać się nad swoim rocznym rozliczeniem podatku. Im wcześniej zapoznasz się z listą dostępnych ulg, tym większa szansa na oszczędność. Poznaj sposoby, które pozwolą Ci zredukować podatki!

Zacznij od najprostszej oszczędności

Chociaż istnieje przekonanie, że wypełnienie PIT-u wiąże się z posiadaniem jakiejś wiedzy tajemnej, to w rzeczywistości jest to naprawdę proste. Wszystkie okienka są ponumerowane i dokładnie opisane, a jego podstawowe wypełnienie polega na przepisaniu liczb z jednego dokumentu na drugi. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które co roku zlecają to zadanie księgowej – to najwyższy czas to zmienić. Samodzielne uzupełnienie PIT-u zajmie Ci około 15 minut, a zaoszczędzisz od 50-100 zł (w zależności od wysokości stawki Twojej księgowej).

W internecie istnieje wiele przydatnych programów, za pomocą których nie tylko wypełnisz dokument, ale także wyślesz go bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Internetowo przesłana deklaracja pozwoli Ci zaoszczędzić długie godziny stania w kolejkach w urzędzie.

Dokładna lista ulg

Przed wypełnieniem PIT-u zrób dokładną listę wszystkich ulg i sprawdź, które z nich wymagają od Ciebie posiadania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń. Jest grupa ulg, które są znane przez większość społeczeństwa np. ulga na dziecko, ale oprócz nich są także takie, o których mogłeś nigdy nie słyszeć.

Kalkulator i notes

Ulga na internet

W sumie dzięki tej uldze możesz zaoszczędzić do 760 zł. Do jej uzyskania uprawnione są osoby, które korzystają z sieci Internet i posiadają na to dokument poświadczający np. umowę z operatorem. Forma korzystania z internetu jest dowolna, dotyczy zarówno posiadaczy internetu w domu, w smartfonie, jak i użytkowników kafejek internetowych. Ważne jest jednak, że z tego rodzaju odliczenia od podatku można skorzystać tylko przez dwa kolejno następujące po sobie lata podatkowe.

Inne sytuacje, w których należy Ci się ulga

Jeśli regularnie oddajesz krew lub wspierasz organizacje pożytku publicznego przekazując darowizny na ich rzecz – odlicz to od podatku. Jesteś przewlekle chory i płacisz za leki miesięcznie ponad 100 zł? Poproś farmaceutę o wystawienie faktury za każdą zrealizowaną receptę i uwzględnij to w swoim zeznaniu podatkowym.

Płać podatki w mieście, w którym mieszkasz i korzystaj

Wiele osób, które miesza w innym mieście niż swoje rodzinne z przyzwyczajenia płaci podatki w tamtym miejscu. Masz co prawda dowolność i możesz wybrać Urząd, w którym się rozliczasz, ale płacenie ich tam, gdzie przebywasz przez większą część roku – po prostu się opłaca. Wiele miast oferuje atrakcyjne rabaty dla swoich podatników. W Warszawie funkcjonuje karta Warszawiaka, która upoważnia do zniżki na komunikację miejską, bilety do kina, na basen, a także daje możliwość skorzystania z rabatów w restauracjach partnerskich. Warto się zapoznać tymi benefitami zanim złożysz swoje rozliczenie. Może się to okazać sporym źródłem oszczędności dla Twojej rodziny.