• Autor: Adam
  • 20 lipca 2017

Woda. Dbaj o środowisko i swoje rachunki

Woda. Dbaj o środowisko i swoje rachunki

1024 621 Adam

Rachunki za wodę to stała pozycja naszego domowego budżetu. Woda nie jest tania. Tak więc wprowadzając nowe zasady korzystania z wody możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Dzięki zmianom w swoim domu wpłyniesz pozytywnie nie tylko na swój portfel, lecz również na środowisko.

Czy wiesz ile kosztuje woda?

Polacy średnio za wodę płacą od 100 do 150 zł miesięcznie.

Oczywiście istnieją różnice cen za wodę na poziomie województw. Na przykład Krakowie cena za 1m3 dostarczanej wody wynosi 4,21 zł brutto, na minimalnie niższe opłaty mogą liczyć mieszkańcy Łodzi, gdzie cena za 1 m3 sięga 4,18 zł brutto. Więcej natomiast płacą mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego 4,30 zł brutto za 1 m3. Zdecydowanie najdrożej jest w Katowicach, gdzie za metr sześcienny wody zapłacisz 5,82 zł brutto.

Kran z lejącą się wodą.

Jak zmniejszyć zużycie wody w domu

1) Na początku wyrób nawyk przemyślanego korzystania z wody u siebie oraz u swoich bliskich. Myjesz zęby lub się golisz – zakręć wodę, weź szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie, dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet 480 złotych rocznie.

2) Następnie wezwij fachowca, aby sprawdził układ hydrauliczny czy nie ma żadnych przecieków. Uszkodzony układ może wpływać na zużycie wody, a co za tym idzie wysokość rachunku.

3) Kolejnym krokiem jest zamontowanie perlatora (koszt tego urządzenia to 20 – 25 zł), który poprzez napowietrzenie zwiększa strumień wody, przy mniejszym zużyciu wody. Dobrym rozwiązaniem jest również specjalna spłuczka w toalecie z funkcją spłukiwania 3/6 litrów.

4) Sprawdź i w razie czego wymień uszczelki. Kapiący kran może być nie tylko przyczyną podenerwowania, lecz również większego zużycia wody. 1 kropla na sekundę to ok. 11 tys. litrów zmarnowanej wody rocznie.

5) Używaj zmywarki oraz pralki tylko i wyłącznie w trybie oszczędnościowym.

6) Wybierz baterie jednouchwytowe (koszt baterii to ok. 50 zł), dzięki temu rozwiązaniu natychmiast możesz regulować temperaturę wody.

7) Pamiętaj, że około 40% wody zużywanej w przeciętnym gospodarstwach domowych to spłukiwanie toalety.

Jak oszczędzać wodę, gdy masz ogród

1) Latem podlewaj trawę co 5- 8 dni, w przypadku deszczu możesz wydłużyć czas nawet do 12-14 dni.

2) Używaj ekonomicznego zraszacza (możesz go dostać w Castoramie nawet za 15 zł).

3) Trawnik podlewaj wczesnym rankiem lub późnym wieczorem kiedy jest niższa temperatura, dzięki temu unikniesz nadmiernemu parowaniu.

4) Sprawdzaj zawory i szczelność węża ogrodowego (dobrej jakości wąż firmy Bricoman Polska to koszt rzędu 30 zł).

5) Myj samochód nie w ogrodzie, a w myjni, która stosuje recykling wody.

Podsumowując powyższe rozwiązania pozwolą Ci nie tylko zmniejszyć miesięczny rachunek za wodę,
lecz również pozytywnie wpłynąć na otaczające Nas środowisko.

Dodaj komentarz

nine − six =