• Autor: Adam
  • 23 października 2017

Sieć kontaktów osobistych – jak dzięki niej zyskać?

Sieć kontaktów osobistych – jak dzięki niej zyskać?

1024 698 Adam

Całe życie poznajemy nowych ludzi – czy wiesz, że wszystkie Twoje znajomości mogą przynieść Ci realną korzyść? I nie chodzi tu o przyjemnie spędzone godziny na piciu wspólnej kawy, ale o kroki milowe w Twojej karierze, duże zyski lub oszczędności. Chcesz wiedzieć, jak stworzyć swoją sieć kontaktów i czerpać z niej profity? Poznaj nasze rady!

Poszukiwania nowej pracy

Rekomendacje innych mogą pomóc Ci znaleźć nowe, lepsze zajęcie. Jeśli rozważasz zmianę pracy, skorzystaj z pomocy swoich znajomych – zapytaj ich, czy znają kogoś kto szuka pracownika i poproś o przekazanie Twojego CV dalej. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie prosić swoich znajomych o zatrudnienie w ich firmie. Takie bezpośrednie oczekiwania mogą być odebrane jako narzucanie się. Zamiast tego, zapytaj o rady i wsparcie – z pewnością możesz na tym więcej zyskać.

Kto powinien znaleźć się w Twojej sieci kontaktów?

Przede wszystkim, pamiętaj, aby na nikogo się nie zamykać. Do osobistej sieci kontaktów, warto włączyć osoby, które mają inny zawód niż Ty i działają w odmiennych branżach. Dzięki dużej różnorodności charakterów i obszarów działania osób w grupie Twoich kontaktów – masz szansę nauczyć się nowych rzeczy, rozwinąć swoje horyzonty i poznać odmienne punkty widzenia. Bardzo ważne jest także szukanie osób, które pracują w dziedzinach komplementarnych do Twojej np. jeśli jesteś marketingowcem, warto znać kogoś po stronie agencji reklamowych, kto może wesprzeć Cię swoją wiedzą i zyskać coś, dzięki informacjom uzyskanym od Ciebie. Idealna sieć kontaktów to taka, w której każda strona coś wnosi i coś otrzymuje w zamian.

Wizytówka w ręku

Zapisuj dane, zbieraj wizytówki

Jeśli jakaś osoba, daje Ci swoją wizytówkę – zachowaj ją. Aby nie zapomnieć skąd masz dany kontakt, warto zapisać na drugiej stronie wizytówki w jakich okolicznościach poznałeś daną osobę – taka informacja może bardzo się przydać, kiedy będziesz chciał odnowić znajomość po długim czasie.

Planuj spotkania

W budowaniu swojej sieci kontaktów, ważne są także systematyczne spotkania z osobami, które znajdują się w sieci. Staraj się, aby były to merytoryczne rozmowy, a nie plotki przy kawie.

Co naprawdę możesz zyskać dzięki kontaktom?

Liczba benefitów wynikających z posiadania sieci kontaktów jest nieograniczona. Możesz dzięki temu znaleźć idealne mieszkanie do wynajęcia w przystępnej cenie, dodatkową pracę, sprawdzoną ekipę remontową i wiele, wiele innych korzyści.