• Autor: Adam
  • 3 listopada 2017

Jak oszczędzać na systematyczności?

Jak oszczędzać na systematyczności?

1024 870 Adam

Metod na zmniejszenie wydatków jest wiele, czasem wystarczy zmienić tylko pewne nawyki. Jednym z rozwiązań przyczyniającym się do oszczędzenia pieniędzy jest systematyczność. Poznaj sposoby i przekonaj się, że można!

Zrób plan miesiąc po miesiącu

Pierwszym krokiem do oszczędzania poprzez systematyczność jest stworzenie listy wydatków oraz planu zakupów, pozwoli Ci to uniknąć nieprzewidzianych kosztów i zoptymalizować budżet. Większości może się to kojarzyć z wyrzeczeniami i dokładaniem sobie obowiązków, sam jednak zobaczysz, że takie działanie, gdy wejdzie Ci w nawyk to same korzyści. Jednak prawdziwą nagrodę otrzymasz, gdy po jakimś czasie zobaczysz ile udało Ci się zaoszczędzić.

Jak zacząć:
– rób duże zakupy raz w tygodniu (pozwoli Ci to zaoszczędzić czas)
– idź na zakupy z przygotowaną listą (dzięki temu unikniesz niepotrzebnych wydatków)
– planuj budżet miesięczny z podziałem na odpowiednie sekcje (dzięki temu część możesz przelać na konto oszczędnościowe) np. 5% dochodów na oszczędności długoterminowe i 2% na wakacje
– spłacaj raty kredytu w terminie (aby uniknąć płacenia odsetek)
– korzystaj z mSaver mBank (to rachunek oszczędnościowy, który po każdej transakcji odkłada wybraną przez Ciebie sumę np. zaokrągla kwoty do pełnych 10 zł)
– załóż lokatę i zacznij oszczędzanie długoterminowe np. systematycznie przelewaj np. 200 zł z każdej wypłaty, w skali roku zaoszczędzisz 2 400 zł.

Harmonogram zakupów

Zanim wyruszysz na zakupy dobrze się do nich przygotuj. Zacznij od ustalenia czego potrzebujesz
z podziałem na zakupy spożywcze, środki czystości oraz tzw. nieprzewidziane wydatki. Przeglądaj aktualne promocje i okazje w sklepach, czasem różnica może wynosić nawet kilkadziesiąt groszy na produkcie. Dlatego wcześniejszy research, utworzenie listy zakupowej i systematyczność w działaniu pozwoli Ci zaoszczędzić miesięcznie nawet kilkaset złotych.

Zakupy w warzywniaku

Płać rachunki na czas

Systematyczne regulowanie opłat za rachunki pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Dobrym rozwiązaniem może być zlecenie stałego przelewu internetowego (polecenie zapłaty), dzięki czemu unikniesz wysokich prowizji za płatność, ale również kar finansowych i odsetek za opóźnione spłaty.

Zestawienie cen za przelew internetowy w wybranych bankach:
INB Bank Śląski: 0 zł
Citibank Handlowy: 0 zł
Millennium Bank: 0,5 zł
PKO Bank Polski: 0,5 zł
Bank Zachodni WBK: 1 zł

Ciekawym rozwiązaniem z którego możesz skorzystać jest oferta T-Mobile Usługi Bankowe, w postaci „płacę z T-Mobile Usługi Bankowe”. Dzięki temu za systematyczne opłaty online możesz otrzymać zwrot w postaci 5% poniesionych wydatków (np. rachunek na poziomie 200 zł miesięcznie to 10 zł zwrotu).

Podsumowując, sam widzisz, że systematyczność nie tylko może ułatwić Ci życie, to również świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i optymalizację budżetu miesięcznego.