• Autor: Tymon
  • 10 listopada 2017

Jak oszczędzać dzięki pracy jako freelancer?

Jak oszczędzać dzięki pracy jako freelancer?

1024 682 Tymon

Praca jako tzw. Wolny Strzelec to rozwiązanie z którego korzysta coraz więcej osób. Dlaczego ta forma pracy zyskuje na popularności, czy wiąże się to tylko z poczuciem wolności i byciem szefem dla siebie? Ale zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że dzięki tej formie zatrudnienia możesz oszczędzać?

Freelancer to nie tylko modne określenie

Aktualnie coraz częściej możesz usłyszeć, że ktoś pracuje jako Freelancer, ale co to właściwie oznacza? To tak naprawdę praca (obsługa) dla różnych klientów w branży, której specjalizuje się dana osoba np. copywriter, programista, czy fotograf (w wielu branżach można pracować w w/w rozwiązaniu, jednak w niektórych jest zdecydowanie łatwiej). Osoba, która wybiera taką formę zatrudnienia stawia przed sobą szereg zadań ponieważ wiąże się to z pracą w nienormowanych godzinach, oraz ze sporą dawką wyzwań. Praca zdalna ma zarówno przeciwników, ale również zwolenników. Wiele osób, które chce spróbować często zadaje sobie pytanie jak znaleźć klientów? Oczywiście rozwiązań jest kilka, ale dobrze na początku skorzystać z rekomendacji, przeprowadzenia researchu, oraz przesłaniu swojej oferty. Jest również wiele portali, dzięki którym możesz znaleźć klientów np. polskie – www.oferia.pl, www.freelanceria.pl, czy www.favore.pl zagranicznie – www.elance.com, www.krop.com, www.guru.com. Ogłoszenia znajdziesz także na grupach tematycznych na facebook (od drobnych zleceń po te lepiej opłacane).

Aparat fotograficzny używany przez freelancera.

Różnice pomiędzy Freelancer, a pracą na tzw. etacie

Jakie są różnice oraz w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze? Jeżeli pracujesz na etacie, masz stałą miesięczną pensje (plus ewentualne premie), dlatego zdecydowanie łatwiej zaplanować Ci miesięczny budżet. W przypadku pracy zdalnej musisz włożyć więcej wysiłku z racji tego, że raczej nie będziesz zarabiał równomiernie (co oznacza np. w sierpniu zarobek na poziomie 1 tys., a we wrześniu już 5 tys.). Czasem może się zdarzyć, że uda Ci się znaleźć dodatkowe zlecenie co za tym idzie dodatkowe pieniądze (ale pamiętaj, aby każdorazowo sprawdzać terminy płatności). Ponadto możesz także zaoszczędzić pieniądze, dzięki poniższym rozwiązaniom:
– pracując jako freelancer (przeważnie potrzebujesz do tego jedynie telefonu, laptopa i Internetu, dlatego możesz pracować z domu i zaoszczędzić m.in. na dojazdach do pracy)
– możesz także skorzystać z tzw. geoarbitrażu (co oznacza, że obsługujesz klientów z innego „bogatszego” Państwa jednocześnie mieszkając w „tańszym” np. obsługujesz klientów z UE oraz USA mieszkając w Tajlandii
– dzięki większym zleceniom, część zarobku możesz przelewać na konto oszczędnościowe

Praca jako freelancer wiąże się z dużą samo motywacją, planowaniem, oraz zajmowaniem się kilkoma rzeczami jednocześnie. Oczywiście ta forma zatrudnienia ma swoje plusy i minusy, posiada również swoich zwolenników, jak również gro przeciwników. Ale niezależnie od opinii sam widzisz, że można oszczędzać, dzięki pracy jako Freelancer!