• Autor: Tymon
  • 19 października 2017

Jak oszczędzić studiując?

Jak oszczędzić studiując?

1024 680 Tymon

Jesień to również początek roku akademickiego, wielu studentów wyjeżdża ze swoich rodzinnych miast do miast uczelnianych. Oczywiście z racji tego czas poznawania nowych ludzi, miejsc, ale również sporych wydatków. Poznaj sposoby jak zaoszczędzić pieniądze przy okazji nie rezygnując ze studenckiego życia.

Twoje miejsce w nowym mieście

Po pierwsze musisz znaleźć lokum do którego będziesz wracał i spędzał czas po zajęciach, czyli „twój dom tymczasowy”. To zdecydowanie największy miesięczny wydatek z którym musisz się liczyć. W zależności od miasta oraz standardu wynajem pokoju jednoosobowego zaczyna się od 400 zł w np. Łodzi do 1200 zł w Warszawie. Zanim wynajmiesz warto poszukać ofert na takich portalach jak Gumtree, czy OLX. Jeżeli na studia wybierasz się z grupą znajomych dobrym rozwiązaniem będzie wspólne wynajęcie całego mieszkania (koszt rzędu 2000 zł we Wrocławiu za 4 osobowe mieszkanie). Kolejną opcją jest Akademik, to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, ponieważ cena za miesiąc zaczyna się już nawet od 250 zł w Poznaniu. Oczywiście ma to swoje minusy, ale warto spróbować jeżeli chcesz zaoszczędzić.

Gdzie i co jeść

Kolejnym wydatkiem jest jedzenie. Tutaj również jest klika opcji, które pozwolą Ci zjeść pożywny posiłek i zaoszczędzić. Pierwszą z nich są oczywiście tzw. mamine słoiki, które możesz przywieść z domu rodzinnego – wystarczy, że dokupisz ryż, makaron, czy kaszę (cena za 400 g to ok. 3 zł) i masz obiad na 2-3 dni. Jeżeli jednak nie chce Ci się „gotować” w domu z pomocą przyjdą Ci kultowe bary mleczne w których zjesz dwudaniowy (zupa i danie główne) posiłek nawet za 10 zł.

Niezbędne pomoce naukowe

Podczas studiów zapewne będziesz potrzebować sporej ilości książek, nie kupuj ich wszystkich. Ponieważ może to mocno nadszarpnąć twój miesięczny budżet. Korzystaj z bibliotek (oczywiście uczelnianej) ale jak wiesz nie wszystkie pozycje mogą się w niej znajdować, więc zapisz się również do biblioteki miejskie (koszt karty to ok. 50 zł).

Studenci podczas nauki

Życie pozauczelniane

Oczywiście czas studiów to nie tylko nauka, zapewne zdarzy Ci się wyskoczyć do kina, czy na imprezę. W tym przypadku warto śledzić m.in. portal DlaStudenta na którym znajdziesz aktualne promocje i zniżki, dzięki zaoszczędzisz pieniądze (np. Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu w których w każdy poniedziałek możesz kupić bilet za 10 zł). Wiele klubów również oferuje studentom ciekawe rozwiązania np. do większości z nich w każdy czwartek z legitymacją studencką nie płacisz za wejście.
W pubach natomiast napijesz się piwa za 5 zł. Możesz również organizować i chodzić na domówki to zdecydowanie najtańsza opcja na spędzenie czasu w gronie przyjaciół.

Studia to spory wydatek, jednak są sposoby na to, aby kontrolować swój miesięczny budżet, jednocześnie nie rezygnując z walorów życia studenckiego.