• Autor: Adam
  • 13 listopada 2017

Jak oszczędzić na zwierzaku domowym?

Jak oszczędzić na zwierzaku domowym?

1024 682 Adam

Posiadanie własnego zwierzątka to ogromna frajda. Mały czworonóg potrafi skraść serce każdego. Wyczekuje pod drzwiami, kiedy wracasz do domu, w zamian za jedną małą przekąskę potrafi pokazać wszystkie swoje sztuczki, a jego miłość jest bezinteresowna i bezcenna. Niestety wydatki związane z domowym pupilem, za często zajmują sporą część budżetu miesięcznego. Jak je ograniczyć? Poznaj nasze rady!

Plan wydatków

Każdy rodzaj stałych wydatków powinien być zaplanowany, dlatego wypisz wszystkie miesięczne koszty, które wiążą się z Twoim zwierzakiem, a następnie zastanów się, z których z nich możesz zrezygnować. Być może okaże się, że co miesiąc kupujesz mu nową zabawkę, a jego legowisko wymieniasz częściej niż jakąkolwiek inną rzecz w swoim domu? Zakochani właściciele potrafią traktować swoich pupili, jak dzieci i rozpieszczać je bez ograniczeń – co w perspektywie roku może okazać się wielkim ciosem dla Twoich finansów.

Co zamiast zabawek?

Oczywiście, producenci prześcigają się obecnie w tworzeniu wymyślnych zabawek dla psów i kotów, ale czy to znaczy, że musisz kupować je wszystkie? Jasne, że nie. Twój zwierzak rzadko to doceni, a Ty wydasz kilkadziesiąt złotych. Zamiast świecącej piłeczki czy pluszowej myszki – wykorzystaj to, co masz w domu. Rolka po papierze toaletowym, pudełko po butach czy kulka z gazety potrafią sprawdzić, że każdy kot będzie bawił się godzinami. Twój pies na pewno doceni zwykły patyk i będzie za nim gonił tak chętnie, jak za piłeczką. Cena jednej zabawki wynosi od ok. 10 – 50 zł  – pomyśl, ile zaoszczędzisz, jeśli nie kupisz żadnej zabawki przez rok.

Właściciel bawiący się ze swoim kotem, bez kupowania drogich zabawek.

Wybieraj jakościową karmę

Jeśli masz czas, aby samodzielnie przygotowywać jedzenie dla swojego zwierzaka – możesz zaoszczędzić najwięcej. Po prostu robiąc zakupy spożywcze dla swojej rodziny, od razu kupuj większe ilości np. Mięsa, którym będzie można nakarmić też Twojego czworonoga.

W przypadku żywienia zwierzaka suchą karmą, wybierz tę najbardziej jakościową – oczywiście jest droższa, ale ma więcej wartościowych składników. Karma z wyższej półki może być nawet dwukrotnie droższa od zwykłych karm, ale ze względu na większą zawartość mięsa i białka – Twój zwierzak zje jej mniej i będzie zdrowszy, co pozwoli Ci zaoszczędzić w przyszłości. Warto też kupować od razu duże opakowania – na kilogramie karmy możesz zaoszczędzić nawet do 40%, a do tego większość sklepów internetowych oferuje darmową dostawę zakupów powyżej ok 100 zł.

Regularne wizyty u weterynarza

Profilaktyka lepsza od leczenia – ta zasada sprawdza się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Systematyczne wizyty u weterynarza i regularne szczepienia zaoszczędzą Ci nerwów, czasu i pieniędzy. Leczenie choroby w zaawansowanym stadium może być bardzo kosztowne, dlatego zabieraj swojego pupila na regularne przeglądy.

Sprzątanie popłaca

O tym, że opłaca się sprzątać po swoim psie podczas spaceru, przekonał się każdy kto choć raz dostał mandat. Kupno woreczków do sprzątania po psie to kolejny wydatek. W stacjonarnych sklepach zoologicznych za 100 woreczków zapłacisz średnio ok 10 zł, w sklepie internetowym możesz znaleźć opakowanie z taką samą liczbą sztuk za 3-4 zł.