• Autor: Kasia
  • 2 listopada 2017

Jak oszczędzać, dzięki Excel’owi?

Jak oszczędzać, dzięki Excel’owi?

1024 626 Kasia

Większości z nas Excel kojarzy się przede wszystkim z pracą, ale czy wiesz, że może on się przyczynić do naprawy lub zoptymalizowania Twojego miesięcznego budżetu. Poznaj sposoby i przekonaj się czy to opcja dla Ciebie!

Przygotuj się do działania

Wiele osób nie zaczyna oszczędzać z lenistwa, po prostu nie chce im się prowadzić comiesięcznej kalkulacji, ponieważ od razu na myśl przychodzi segregator i sterta papierów. Jednak możesz to osiągnąć szybko, sprawnie i przyjemnie korzystając ze wspomnianego wcześniej Excelowi, który w swojej funkcjonalności oferuje wszystkie potrzebne do tego opcje. Oczywiście potrzeba trochę wprawy, aby utworzyć odpowiednie tabele i sekcję (wskazówki znajdziesz zarówno na wielu blogach jak również na Youtube), ale prawdziwą niespodzianką dla opornych może być zbiór kalkulatorów oraz szablon gotowych tabel do Excela. Dzięki temu od razu możesz zacząć prowadzić swój domowy budżet w Excelu – prosto i wygodnie.

Korzyści prowadzenia „budżetu domowego”

Zacznijmy w ogóle od pytanie dlaczego warto prowadzić budżet domowy? Powyżej wyjaśniliśmy już jak szybko przełamać tzw. bariery wejścia, które często wiążą się z lenistwem. Gdy wiesz już, że są rozwiązania, które mogą Ci w tym pomóc sprawdź co możesz zyskać. Na co możesz liczyć wdrażając u siebie pracę nad „budżetem domowym”:
– zaplanujesz i podzielisz budżet na muszę/mogę, co pozwoli Ci uniknąć tzw. stresu ostatnich dni miesiąca
– dzięki temu zobaczysz na co wydajesz pieniądze (możesz uświadomić sobie, gdzie „magicznie” znikają co miesiąc Twoje pieniądze)
– pozwoli Ci to zoptymalizować budżet i zmniejszyć wydawanie pieniędzy na „niepotrzebne rzeczy”
– możesz tworzyć budżetowe zestawienia tygodniowe/miesięczne/roczne
– zaplanujesz budżet i unikniesz rozrzutności
– stworzysz podział na przychody i wydatki

Kalkulator Excel

Jak zacząć i ułatwić sobie życie?

Gdy masz już pobrany i wgrany szablon „budżetu domowego” w Excelu, czas na wprowadzenie niezbędnych danych. W odpowiednie zakładki musisz wprowadzić informacje np.
– w pierwszej zakładce Twoją miesięczną pensję (budżet)
– w drugiej zakładce przychody i wydatki (dzięki temu wiesz, jaką część musisz wydać na opłaty i rachunki oraz ile zostaje Ci na „miesiąc”, w tym część na konto oszczędnościowe
– w trzeciej zakładce rozliczenie każdego miesiąca (dzięki temu uzyskujesz zestawienie)
– w kolejnej podsumowanie rocznego budżety w podziałem na sekcje np. wydatki (rachunki, składki) oraz przychody (stała pensja, dodatkowe zlecenia)
To wszystko pozwoli Ci również co pewien czas robić zestawienia oraz odpowiednio modyfikować budżet.

Prowadzenie „budżetu domowego” niesie za sobą same korzyści, wykorzystując do tego Excela możesz liczyć zoptymalizowanie, no i przede wszystkim przejrzystość działań. A więc zacznij już dziś i oszczędzaj!