• Autor: Kasia
  • 3 listopada 2017

Naprawy, jako sposób na oszczędność

Naprawy, jako sposób na oszczędność

1024 681 Kasia

Żyjemy w czasach, kiedy często w przypadku zepsucia się jakiegoś sprzętu, szybko zastępujemy go nowym, a stary wyrzucamy do kosza. To błąd! Dzięki naprawom możemy naprawdę wiele zyskać. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

Szybkie działanie

Podstawową skutecznego naprawiania jest szybkie działanie. Zanim odłożysz w kąt jakąś rzecz i zapomnisz o niej na zawsze – oddaj ją do naprawy. Wszycie nowego suwaka do kurtki jest dużo tańszym rozwiązaniem niż kupno nowej. Nawet jeśli w danej chwili nie potrzebujesz przedmiotu, który się popsuł – oddaj go w ręce fachowca.

Co warto naprawiać?

Wszystko można naprawiać, ale nie wszystko będzie nam się opłacać. Dlatego przed podjęciem decyzji o walce z usterką, dokładnie oblicz, ile to będzie kosztować. Zazwyczaj warto naprawiać sprzęt elektroniczny, szczególnie jeśli kupiłeś coś jakościowego – komputery, sprzęt audio i agd, ale i tu są wyjątki. W przypadku laptopa nie opłaca się go naprawiać w przypadku zalania dużą ilością wody, a ratowanie innych sprzętów powinieneś rozważyć, jeśli okaże się, że oprócz głównej wady mają jeszcze kilka mniejszych, o których nie wiedziałeś. Podsumowując – naprawy nie powinny jednak przekroczyć 30% wartości danej rzeczy.

Sprzedaj z usterką

Jeśli jakaś rzecz się popsuła i leży na dnie szafy, możesz spróbować ją sprzedać z usterką – oczywiście informując o tym nabywcę. Zdarza się, że ludzie są specjalistami w danej dziedzinie i potrafią samodzielnie naprawić jakiś przedmiot lub poszukują części z urządzenia, która akurat jest sprawna w Twoim sprzęcie.

Majsterkowicz podczas pracy

Pamiętaj, że za elektrośmieci musisz zapłacić

Zamiast płacić za wywóz zepsutej lodówki, warto wystawić ogłoszenie o chęci się jej pozbycia i znaleźć kogoś, kto ją od Ciebie odbierze i naprawi ją na własną rękę. Nie dość, że będzie to bardzo ekologiczne i ograniczysz tym zanieczyszczenie środowiska, to zyskasz czyjąś wdzięczność.

Zrób przegląd swojej szafy

Nie tylko sprzęt elektroniczny warto naprawiać. Może gdzieś pod łóżkiem trzymasz stare pozdzierane buty. Zamiast się ich pozbywać – oddaj je w ręce specjalistów. Obecnie istnieje wiele miejsc, które naprawiają i nadają nowe życie starym przedmiotom. Np. firma WoshWosh słynie z tego, że odnawia stare buty. Za odświeżenie i naprawę zapłacisz ok. 50-100 zł, podczas gdy za nowe markowe obuwie musisz zapłacić od 300 zł w górę.

Napraw zanim sprzedaż

Istnieje grupa rzeczy, które warto naprawić zanim wystawi się je na sprzedaży. Z całą pewnością zaliczają się do niej samochody. Usterka w opisie auta odstrasza potencjalnych zainteresowanych kupnem, a jeśli już się ktoś znajdzie – będzie liczył na duży rabat. Aby uniknąć sytuacji, w której niepotrzebnie obniżysz cenę swojego samochodu, napraw go przed wystawieniem na sprzedaż. Ta inwestycja na pewno Ci się opłaci.